"За" и "против" въвеждането на задължително изучаване на религия в училищата у нас. Темата коментираха философът и преводач Ирина Манушева и директорът на 107 училище Данко Калапиш.

Според Манушева идеята не е добре.

"Основната ни теза е, че училището следва да бъде място, където се изучават религиите в техния исторически, философски и културен аспект. Прекрасно е, че и досега се да даваше възможност на децата, които желаят да изучават религия – да го правят по избор. За нас е озадачаващо защо трябва да бъде въведена като нов задължителен предмет на фона на претовареността на учениците и тежката криза в образованието", заяви тя.

По думите ѝ дори в западните държави, където се изучава религия, се върви като едно по-светско разглеждане и отделяне на църквата като институция от държавата и от образованието.

"За да преподава даден учител религия, трябва да отговаря на много изисквания. В София има 270 училища, като в 8 от тях се преподава религия, но като свободно избираема подготовка и в още 3  училища като занимания по интереси. Подкрепям идеята на държавата. Смятам, че има нужда от цялостна промяна на учебните програми" каза от своя страна Калапиш пред NOVA.

"Нека не забравяме, че богословието е светска специалност в системата на висшето образование над 100 години.  Прекрасна е идеята, но трябва да върнем вече завършилите дипломиране теолози в образователната система", каза още директорът.

Според него ролята на обучението по религия не е да изгражда вярващи личности, а да даде академични знания, които да помагат на децата да изберат вярата си в бъдеще.