Bulgaria ON AIR членът на Управителния съвет на Научно-техническия съюз на енергетиците в България и заместник-председател на Съвета на директорите на Централната енергоремонтна база д-р инж. Иван Желязков.
"Въпреки прогнозираното покачване на температурите в страната, не са изключени екстремни зимни условия", заяви той.
"На всеки регулаторен период досега не е имало случаи Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) да увеличи цената - такава, каквато я искат условно операторите. Те винаги представят изискуемата документация", посочи още инж. Желязков.
Авариите стават все по-чести
"Зимата винаги поднася своите изненади, но ние сме задължени да извършваме предварително мониторинг, да правим оценка на рисковите събития. Трябва да се прави ритмична регулярна диагностика. В инфраструктурата, в това число и енергийната, всички активи са амортизируеми, но има надеждна методика, която пак може да даде оценка и да покаже развитието и остатъчния ресурс. Винаги преди есента и през зимата всяка компания подготвя своите аварийни планове и групи. Липсва координация между заинтересованите институции, т.е. мрежовите оператори, съответните населени места", коментира инж. Желязков.
По думите му, за да се избегне това, винаги в началото на есента се подготвят планове за есенно-зимна експлоатация и за поддръжка на съответната мрежа.
"След като се случиха толкова много събития в този зимен период, тяхното желание е било насочено в дейност, която не обхваща нормалната експлоатация на линиите. Амортизацията се вижда навсякъде, тя се усеща, необходими са спешни мерки. Инвестициите са необходими и наложителни", подчерта още инж. Желязков.
Само инвестиции в диагностика и превенция ще предотвратят нови аварии с тока. Това заяви пред