Д-р Жана Казанджиева: Много хора развиват алергия към гелиш-лака за нокти, която се пренася към клепачите и шията
©
"Два са основните видове контактен дерматит – първият е от дразнене с вещества в работната среда, а вторият е класическа алергична екзема. Основните провокатори на контактния дерматит са контакти с химични или физични агенти. Те увреждат повърхността на кожата по-бързо, отколкото тя е в състояние да се възстанови. Докато алергичният контактен дерматит е имунологичен отговор към конкретен контактен алерген и симптомите се проявяват само при хора, които са чувствителни към този алерген. Контактният дерматит е от дразнене с измивни средства, киселини, основи, от непрекъснато мокрене на ръцете, от външни фактори като студ и топлина. Професионалните алергени са метали, акрилати, аромати, консерванти, гуми и растения", коментира още тя.
"Съобщените кожни алергии в Европа са от домакини и от хора, които работят като фризьори, козметички и маникюристки, пекари, работещи в хранително-вкусовата промишленост, лекари и медицински сестри, включително в областта на стоматологията и ветеринарната медицина, лаборанти, чистачи и санитари, фермери, градинари и цветари, бояджии, монтьори, строители, текстилни работници. Най-често получават екзема на ръцете фризьори и маникюристки. При работещите в хранително-вкусовата промишленост обикновено кожните алергии се провокират от протеините, които се обработват. Брашното създава специален вид алергия, която засяга върховете на пръстите. Медиците често имат свръхчувствителност към лекарствата с които работят, и към латексовите ръкавици. Обикновено ръцете им се подуват и зачервяват. Всички дезинфектанти дават подобни алергични прояви. Чистачите и домакините най-често получават дерматит по ръцете от консервантите, ароматите, киселините и основите, които се съдържат в почистващите продукти. Лошото е, че при част от професиите, при които се налага хората често да си мият ръцете, минималното дразнене се натрупва и постепенно води до разрушаване на кожната бариера. Моя пациентка от 10 години почиства с гъба и сортира яйца. Това постепенно е нарушило кожната бариера на ръцете й и в един момент я е направило открита за всякакви кожни алергии", каза лекарят пред zdrave.to.
"И обикновеният лак за нокти, от който нямаха проблем, сега ги дразни. Защото в него също има акрилати за повече блясък. Така се сдобихме с нова алергия не към гел-лака, а към гелиш-лака. Тестове с 12 алергена за акрилати трябва да се правят на маникюристките и техните клиентки, които подозират, че имат алергия към гел-лака за нокти. Много често алергичните към гел-лак смятат, че промените по ръцете им са от алергия към сапуна или към праха за пране. Но в един момент алергията се пренася по клепачите и шията и тогава идват на преглед. Алергията към акрилати се пренася на клепачите, защото много често си оправяме грима и веждите, като допираме до тях маникюрите, покрити с гел-лак. А кожата на клепача е най-тънката и дава възможност за най-бързо проникване на алергена. Така че не само промените по ноктите и около тях са прояви на алергия към гел-лак, но и по шията и клепачите.
При строителите честа професионална алергия е към цимент. В състава си циментът съдържа хром и точно той е причината да се развие тежка екзема на ръцете. Строители получават и тежък еритативен дерматит на коляното от дразнене с цимент. Строителят е коленичил да поправи нещо и е получил почти изгаряне от цимента заради съдържанието му на хром. Цветарите и градинарите пък получават тежки алергии от екзотичните растения, от нови цветя на пазара.
При домакините една класическа алергия се получава, когато правят сладко от зелени смокини. Сокът от зелените смокини дава много тежка алергична реакция.
Професионалните дерматити почти винаги са по лицето, ако в професионалната среда има много прахови частици. От контактен дерматит страдат не само фризьорите и маникюристките, но и техните клиентки. Напоследък изключително много се увеличиха промени на ноктите и на кожата около тях поради използването на съвременния гел-лак за нокти. Ние, дерматоалерголозите, казваме на пациентите, че са алергични към гел-лак за нокти, и те не го ползват повече. Но тези пациенти започнаха да се връщат при нас отново с дерматити", каза д-р Казанджиева.