Способността на картините да рефлектират през поколения, през вековете отново и отново да осмислят себе си, живота си, културата си по отношение на тези изображения – това прави един майстор на четката гений. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ изкуствоведът и преподавател в НБУ д-р Тодор Петев.

От 12 декември до 15 февруари 2024 година столичната галерия "УниАрт“ представя изложбата "В огледалото на Рембранд“ с висококачествени репродукции на хелиогравюри на именития художник. Изложбата представя и интерпретации от графики и илюстрации по Рембранд на студенти от НБУ, чиято собственост е галерията, допълни изкуствоведът. "На 9 и 10 януари ще се проведе и "Рембранд Фест“, в което ще вземат участие кураторите от Райксмузеум, Амстердам д-р Фризо Ламертсе и д-р Ерик Хинтердинг, които ще говорят за "Рембранд като иновативен график - техники, идеи, ефекти" и ще представят "Съвременни кураторски практики".“

"Картините на Рембранд не само произведения, които са добре направени, но това са едни изображения, които провокират зрителя да осмисли живота си, неговата крайност, да осмисли може би някои неща, които не са ясно зададени в житейски план. Оттук идва и името на изложбата – "В огледалото на Рембранд“. Произведенията са огледалото, които провокират зрителя да се вгледа, за да види, разпознае нещо от себе си,“ отбеляза изкуствоведът.

Тодор Петев  разказа и за специфичната игра на светлина и сенки, уникалното използване на светлината в творчеството на Рембранд, като допълни, че това се дължи на факта, че светлината на север е доста по-различна. Той даде пример с другия много известен нидерландски художник Вермеер, който "долавя онези тънки нюанси на светлината – тя се обгръща, тя се превръща в атмосферата. При Рембранд светлината е много драматична. Тя отново има атмосферно качество, но тя е наситена с присъствие. Дори нещо, което е толкова черно, тъмно, то има някакво присъствие. На офортите, които са изцяло бели той все пак успява с някои леки загатвания тук-таме да подскаже нещо на зрителя, така че той да изгради някакъв образ в бялото, празното като че ли пространство, да го насити с някакво живо присъствие,“ посочи още той.

На 30 януари 2024 г. в Галерията на Нов Български Университет ще бъде представено изданието към изложбата "В огледалото на Рембранд", един от съставител на което е д-р Тодор Петев: "Опитахме се да представим Рембранд в европейския контекст, за което аз написах един кратък текст, Калин Николов – уредник на графичната колекция в Националната галерия написа текст за Рембранд и българското изкуство, и проф. Стоян Сгурев, който представи един необичаен, много интересен ракурс на мястото и ролята на Рембранд за Ван Гог,“ каза още изкуствоведът д-р Тодор Петев.