В една държава, в която доплащането от страна на пациента е най-високо в целия ЕС като процент в доплащане към стойността на лечението на хората, всяка форма на намаляване на тази финансова тежест върху болния човек е добре дошла и би следвало да се оцени като позитивен ход относно пациентите и бюджета, който всеки един от нас заделя за здравето си. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" председателят на Националната пациентска асоциация д-р Станимир Хасърджиев.

Не трябва да се поставят бързо и лесно етикети за политики, предприети от страна на държавата, в случая за бюджетни намаления на доплащането, а трябва да бъде направен внимателен анализ за това как една такава мярка – намаляване на цената на дневния престой на пациент в болница, се отразява върху цялостната система, дали ще се подобри или ще се влоши на качеството на здравната помощ, как ще се отрази това върху пациентите, не само финансово, но и от други аспекти, които касаят лечебния процес.  

По думите му финансовото отражение от тази мярка върху прихода на болниците не е много съществено, тъй като основната част от прихода на лечебните заведения идва по клиничните пътеки или от доплащанията на пациента по т.нар. избор на екип, но тази мярка ще има сериозно отражение върху бюджета на пациентите.

Здравната система в България е нещо средно между социалните системи в Европа и пазарно ориентираните системи, характерни за Азия, като страната ни се намира на едно от последните места по почти всички параграфи, в това число и до достъпа ни до здравеопазване. Проблемите на здравната ни система се решават на парче, и затова няма качествено изменение в тази насока.

"Като цяло добре е, чудесно е, че ще падне финансовата тежест от плещите на болният човек, но това не решава системните проблеми с нашето здравеопазване, които са далеч по-дълбоки и са свързани както с финансирането, така с неговата организация. Процесите са много по-дълбоки и обхващат структурата на нашето здравеопазване въобще.“