Най-важното, което може да направи човек и което може да направи всеки от нас, е да не безпокоим птиците, когато намерим гнездо или място, където те се опитват да отгледат потомство. Тоест да признаем тяхното право на живот с нас. Това каза д-р Петър Янков от Българско дружество за защита на птиците в интервю за Агенция "Фокус". 

"Специално през зимата за някои видове птици, особено ако зимата е многоснежна и много студена, можем да направим изкуствено подхранване. БДЗП има на сайта си много ценни указания как всеки от нас може да направи това. Трябва да се прави с мисъл - не бива да прекаляваме, тоест не бива да слагаме храна, когато зимата е мека и птиците могат да си намерят храна в парковете или около сградите. Ако не безпокоим птиците и не създаваме проблеми за тях в дивата природа, тях ще ги има и в селищата. В дивата природа проблемите са много повече, отколкото в селищата и много по-тежки за дивите птици", обясни той.

Янков обърна внимание, че БДЗП от много години работи по ясно определени приоритети, тъй като в България има около 430 вида птици.

"Ние определихме ясно кои са най-важните видове птици. Това са преди всичко тези, които са най-силно застрашени да изчезнат от лицето на Земята. Сред тези видове са именно тези птици, които са във фокуса на дарителската кампания за набиране средства за тяхното спасяване. Това са царският орел, една птица, която е напът да изчезне от лицето на Земята, ловният сокол, който е в сериозна заплаха от изчезване, защото намалява навсякъде. Целта е закупуване на най-ценните за тези птици земи, например там, където има колонии на лалугери, който също е застрашен вид да изчезне от лицето на Земята. Включен е в "Червената книга". Така че покрай птиците опазваме и други живи същества, като в случая лалугера", разказа той.

"Така че закупуване на по принцип тези нетолкова ценни за земеделието земи, но изключително ценни за застрашените видове, ние им даваме шанс да оцелеят и в бъдеще. Хубавото е, че това се прави като надграждане на успешната дейност на БДЗП през последните десетилетия. Когато създадохме Дружеството в България гнездеха около 6 двойки царски орли, в момента те са почти 50. За тези години с огромни усилия с помощта на много големи проекти, финансирани по линия на ЕС, ние успяхме да закрепим положението на тази птица, но все още има много какво да се направи. С тази кампания ние искаме да направим следващата стъпка за тяхната сигурност", обърна внимание Янков.

Теодора ПАТРОНОВА