Д-р Оручева, от каква възраст трябва да започне профилактиката за рак на шийката на матката и какво е необходимо да включва прегледа?

Всеки ден една жена в България умира вследствие на заболяване от рак на маточната шийка! По официални данни годишно над 1200 са новодиагностицираните със страшната диагноза в страната ни.

Причинителят на рака на маточната шийка в над 95% от случаите е човешкият папиломен вирус (HPV) - един от най - разпространените вируси в света. Щамовете са над 150 типа, но най - опасните за развитие на предраковите и ракови заболявания са високорисковите.

Профилактиката най- общо казано бива - първична, вторична и третична.

Малко хора знаят, че можем да предпазим себе си и децата си от рак на маточната шийка с ваксина.

Първичната профилактика срещу този рак започва още в детска възраст с ваксина. Факт е 9 валентната ваксина, чийто ефект почива на медицински доказателства. В световен мащаб тази ваксина се поставя на момченца и момиченца.

В България тя е безплатна за момиченца на възраст между 10 и 14 ненавършени години - по Националната програма за първична профилактика срещу рака на маточната шийка. Поставя се двукратно от личния лекар. За полово активни дами също е част от първичната профилактика, но ваксинацията е трикратна и не е безплатна. Ваксинират се и момчетата! HPV e полово предаван вирус. 8 от 10 души, които водят полов живот се сблъскват с вируса.

Вторичната профилактика включва скрининговите тестове 

- Ежегоден профилактичен преглед при акушер - гинеколог включващ цитонамазка и колпоскопия - Златен стандарт в профилактиката за рак на маточната шийка.

- Веднъж на 4-5 години PCR тест за носителство на високорискови HPV

Третичната профилактика включва ранно откриване на жените в риск и своевременно съвременно лечение на предраковите изменения на маточната шийка с методите на съвременната неинвазивна медицина за деструкция в амбулаторни условия.

Има ли рискови възрасти и групи?

Рискова е възрастта от стартиране на полов живот до около 50 години или ако трябва да сложим някаква рамка, най - рискови възрастови групи за заразяване и развитие на предракови състояния на маточната шийка са групата между 20 и 29 години, или полово активни групи с честа смяна на полов партньор.

Групата застрашена от развитие на рак на маточната шийка съответно е възрастта между 30 и 49 години.

Тези данни показват, че този рак има много бавни темпове на развитие, от заразяването до развитието на рак изминават поне 10 години.

Може ли пациентките сами да се ориентират по симптомите?

HPV носителството няма никаква клинична изява. Пациентите обикновено нямат никакви оплаквания, те дори не знаят, че са носители. Измененията се откриват при профилактичен преглед и се предприемат лечебни мерки по утвърдени от световните организации протоколи.

В случаите на пропуснати годишни профилактики при гинеколог в продължение на повече от 3-4 поредни години, е възможно да се появят оплаквания от кървене при полов контакт, а в по - напредналите случаи и болки ниско в малкия таз, затруднения с изхождането по малка и голяма нужда.

Защо според вас България е на челните места в Европа по заболеваемост и смъртност от рак на шийката на матката?

Тъжно, но факт, да сме първенци в негативните статистики!

Страната ни е на 2-ро място в Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка, който се причинява от човешкия папиломавирус (HPV).

Причината по мое мнение е, че нямаме добре установен скрининг на популационно ниво. Скрининговите програми трябва да обхващат най - рисковите групи от ранна възраст, за да предотвратим развитието на рак.

Друга причина е липсата на достатъчна информираност на родителите по въпроса с ваксината и нейният ефект. Съществува проблема и с непознаването на HPV вируса и заболяванията , които може да причини раково заболяване още на ниво заразоносителство. Ние в нашата ежедневна практика се срещаме с последвията от него.

За съжаление профилактиката е оставена на инициативата на хората, вместо да се прави целенасочен национален скрининг. За да не допуснем развитие на рак, Трябва да осигурим на първо място достатъчно ваксинално покритие и да се финансира национална скринингова програма.

Заболяването е лечимо, може да бъде елиминирано както е в редица държави по света, ако проявим отговорност към здравето си!

Грижете се за здравето си!

Според официални данни в България всяка година се диагностицират над 1200 жени с рак на шийката на матката, 350 от тези случаи завършват със смърт. Това е четвъртият най-често срещан вид рак при жените в световен мащаб. Страната ни е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от рак на маточната шийка, който се причинява от човешкия папиломавирус (HPV).

По повод световната седмица за борба с рака на шийката на матката Болница ВИТА обявява ден за безплатни прегледи на жени.

Прегледът включва клиничен оглед и колпоскопия, а датата на която д-р Иван Крумов и д-р Силвия Оручева ще приемат пациентки за безплатни прегледи е 25 януари 2025 година (събота) от 9:00 - 13:00 часа - д-р Оручева и от 13:00 - 17.00 часа д-р Крумов.

Записванията стават само на телефон: 02 45 22 000, а адресът, на който ще се проведът прегледите е гр. София, бул. "Филип Кутев" №10, ВИТА База 2.

Пациентите могат да носят със себе си резултати, направени не по-късно от една година назад.

В Болница ВИТА работи първият в страната Специализиран център за ранна диагностика и деструктивно лечение на предраковите състояния на женските гениталии - ВИТА Дисплазия център. Своевременното им откриване и правилно лечение на практика ликвидира опасността от превръщането им в злокачествен тумор.