Д-р Мими Виткова: Пациентите търсят начин да се снабдят с необходимите лекарства, обикалят от лекар на лекар
©
По думите ѝ е трябвало да има един период от няколко месеца, през който да се работи с двете форми - с хартиената рецепта и с електронната, за да може да се видят дефектите на системата, за да могат да се изчистят проблемите и това да не създава затруднение за пациентите.
"Вижте какво се случва, никой не беше предвидил как ще работят спешните медици. Стигнахме даже до абсурда, че един лекар, който е отишъл на посещение при пациент и е установил необходимостта от прилагане на антибиотик, като спешен лекар, да не може да го предпише. Аз задавам и другия въпрос, има лекари, които са на доста пределна възраст, и които не са на ти с компютъра, особено в селските отдалечени региони. Тези хора какво правят? Ами какво правят лекарите, които не работят с касата, те нямат тази програма, те нямат тези устройства. Това означава ли, че те не могат да назначават лечение на своите пациенти. Изобщо доста неща не бяха добре обмислени, даже виждаме, че въвелите системата от Министерството на здравеопазването признават, че има проблеми, в същото време обаче, не отстъпват крачка назад, смятат, че това било връщане и едва ли не ще се проваляло мероприятието. Няма да се провали мероприятието, ако върнем за тези категории, както са спешните медици, както са в отдалечените места, както са лекарите, които нямат договори със Здравната каса", допълни тя.
Д-р Виткова посочи, че трябва за 2-3 месеца да се върнат и двете форми на рецепта. "След като се изчистят проблемите, тогава вече можем да кажем - да, системата работи перфектно, всички лекари, които работят имат възможност да изписват електронна рецепта, справят се с програмата. Така че те са доста детайли в дефектите от въвеждането на тази система, които времето ще открои и трябва да се намери решение. Въпросът е да не страдат хората в този период", каза още бившият министър на здравеопазването.