Д-р Мими Виткова: Години наред дейността в психиатриите се подценява, огромни са диспропорциите във възнагражденията на лечебните заведения

©
По думите при останалия медицински персонал, който протестира, нещата трябва да се погледнат в дълбочина, защото има много тежки диспропорции във възнагражденията на персонала в различните лечебни заведения в страната.
"Има възнаграждения, които са с колосални размери за висшия медицински персонал, и съответно възнаграждения за младите, новоназначени лекари, които са от порядъка на 1000-2000 лева. Да не говорим за специалистите по здравни грижи, които години наред бяха оставени на минимални работни заплати. Трябва да се огледат тези тежки диспропорции, да се намери решение на тях, защото нещата бяха оставени в ръцете на лечебните заведения, които като търговски дружества сами определят възнагражденията, но особено тези с държавна и общинска собственост не бих казала, че се намират в цветущо състояние, което да позволява да дават добри възнаграждения на целия персонал", допълни д-р Виткова.
Тя посочи, че възнагражденията зависят от оборота на болницата и от парите, които е изкарала по съответните клинични пътеки. "Затова сме свидетели, че всяка проверка, която Касата или друг контролен орган направи в болничните лечебни заведения, констатира фиктивни хоспитализации, с които се цели да се докарат средства в лечебното заведение. Оттук насетне вече следва разпределението в търговското дружество с т.нар. "допълнително материално стимулиране". Пак казвам, диспропорциите са огромни. Затова е необходимо там да се направи един много задълбочен анализ и да се намери методика за формиране на работните заплати, която да не зависи от оборота на болницата и от фиктивното въртене на пациенти, за да се докарат пари в болницата. Това оскъпява цялата медицинска помощ", каза още бившният здравен министър.
За проблемите в психиатриите д-р Виткова каза: "Условията на труд и съответно дефицитът на кадри. Даже протестиращите заявиха каква е възрастта на работещите в системата, особено медицинските сестри – на пенсионна възраст. Кадровият дефицит, който затрупва цялата система в психиатриите, е доста напреднал, ако хората на пенсионна възраст си тръгнат от системата, там ще настъпи катастрофа".
На въпрос за липсата на кадри бившият здравен министър заяви: "При общопрактикуващите лекари средната възраст е доста напреднала. Там според мен 5-6 години са достатъчни, за да преживеем доста сериозна кадрова криза. Педиатрите – виждате какво е положението и при тях. Наистина се допуснаха такива диспропорции във формирането на възнагражденията най-вече, които откроиха някои специалности с доста големи възнаграждения, преди всичко оперативните специалности. И обратно – терапевтичните специалности, като педиатрия, като вътрешни болести, останаха недофинансирани. Това са изключително сериозни проблеми".
И допълни: "Държавата трябва да се намеси в тяхното регулиране, не може да ги остави пазарът да ги регулира. Има голям проблем и в специализацията на кадрите, както и съвсем свободното движение на завършилите медицина, особено по държавна поръчка, които нямат никакъв ангажимент към това общество, което им е заплатило образованието. Те завършват и заминават за чужбина. Ние трябва да направим и специализацията сравнително достъпна за младите лекари и тяхното кадрово развитие да бъде гарантирано в България, за да може да се запълни този тежък кадрови вакуум, който извън големите градове – София, Пловдив и Варна, води до затваряне на цели профили на медицината, и то в областни градове".