Ако говорим за поленови алергии, диагностиката трябва да се направи навреме и правилно проведена имунотерапия е решение за пациента. Тя предотвратява астмата. Това каза д-р Мария Иванова, алерголог, в студиото на "Денят на Фокус" по Радио "Фокус".

По думите ѝ реакцията към поленовата алергия намалява с годините. "Алергията е състояние на организма, което е вродено - човек се ражда с такава предразположеност. В зависимост от околната среда се оформя имунологичния статус. Диагнозата алергичен е за цял живот, просто проявите са различни. Пикът на полинозите е пубертетът. Те са плод на имунни реакции", каза още д-р Иванова.

"Астмата не е толкова често срещана при децата, колкото се смята.По-честа е повишена бронхиална активност при тях, отчете резултати от практиката си лекарят. “Бактериалните инфекции оставят "опашка" в организма, която понякога погрешно се приема като астма. Прекалява се с тази диагноза. Понякога стрептококите се бъркат с астма, трябва внимателно да наблюдаваме детето, преди смело да му лепим диагноза "астма", категорична е д-р Иванова.

Тя е категорична, че не е добре да се подсилва имунната система при алергии. "Алергията означава, че тя работи твърде активно. Ползването на витамини може да отключи медикаментозна алергия. Потискане на симптомите с антихистамини и назални спрейове са отговори в тези случаи", даде подробности Иванова.

"Кожната проява на слънчевото влияние не е точно алергия - соларна уртикария или соларен дерматит са често срещани реакции. Антихистамините от съвременната генерация потискат и тези реакции. Защитни кремове с висок фактор играят голяма роля. Капките за нос с ксилометазолин не са най-добрият начин да се отървем от ринита- има кортикостероидни спрейове или други капки. Редовни промивки с физиологичен разтвор са добър начин да потиснем поленовите алергии, но всичко казано трябва да се консултира първо с алерголога ни", каза още д-р Мария Иванова.