Д-р Калина Топузова: За да се справим с пролетната умора е важна хигиената на живот
©
Тя посочи симптомите на пролетната умора, характерни за този преходен период – намален тонус, нарушения в съня, като по-трудно събуждане сутрин, липса на мотивация за извършване на обичайните дейности, раздразнителност, главоболие. Смяната на климатичните условия може да окаже влияние и върху артериалното налягане, допълни д-р Топузова.
Чрез балансирано и пълноценно хранене можем да преодолеем дефицитите в организма. "Трябва да подбираме по-крехки, немазни меса, да консумираме повече пресни плодове и зеленчуци, чрез които да си набавим важни витамини и минерали, да предпочитаме пълнозърнестите храни, богати на фибри. Добрата хидратация също е не по-малко важна. Необходимо е да пием достатъчно количество вода, като препоръките са за 1,5-2 литра. За всяка напитка, съдържаща кофеин, е добре да изпиваме допълнителна чаша вода“, обясни тя.
Важен момент е и осигуряването на достатъчно пълноценен сън – минимум 7-8 часа. Физическата активност също е важен фактор, който ще ни помогне да се справим с натрупания стрес. "Поне 30 минути дневно някакъв вид физическа активност, като това може да се изразява и в разходки сред природата, на слънце“, поясни д-р Топузова.
Съветът й е да се направи консултация със специалист, за да се установи дали няма дефицит на витамини и минерали. Ако такъв бъде установен е добре човек да се регулира храненето си. Друга възможност за компенсиране на дефицити е инфузионна терапия, с която се вливат необходимите витамини, минерали и антиоксиданти. "Това осигурява тяхното пълно усвояване, за разлика от добавките, които приемаме през устата“, поясни д-р Топузова.
През пролетта могат да се обострят някои хронични заболявания, алергии, автоимунни заболявания, какъвто е автоимунният тиреоидит. "Това е периодът, в който хората с такива заболявания е добре да обърнат повече внимание на здравето си и в случай че имат влошаване на някои симптоми, да посетят своя лекар“, посъветва специалистът.