Тенденциите, които наблюдаваме включително и при най-смъртоносните злокачествени заболявания, каквото например е ракът на белия дроб, е това заболяване да се превърне в хронично. Това коментира в сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" д-р Иван Тонев – началник на Отделението по медицинска онкология и пневмология в КОЦ-Пловдив. 

Той обясни, че масовото лечение е свързано с имунотерапията. Д-р Тонев даде пример в радиоефира: Ако допреди 10 години очакваната петгодишна преживяемост при метастатичния рак на белия дроб беше около 5% от пациентите, към настоящия момент тези цифри са доста различни, което дава някаква надежда за всички нас. При това хронично заболяване, изискващо и хронично лечение и лечение, което е с един доста предвидим и доста добре контролиран профил на токсичност, качеството на живот на пациентите не се нарушава за този период от време.

Според д-р Тонев посоката би следвало да бъде към разработване и спазване на скрининговите програми, каквито и към настоящия момент има в България.

"Скрининговите програми, които са доказали своята ефективност за най-често срещаните злокачествени заболявания – това са рак на шийката на матката, на яйчник, на гърда, на бял дроб, простатен карцином, дебелочревен карцином. Това са най-честите злокачествени заболявания и с една адекватна скринингова програма тези пациенти могат да бъдат улавяни в много ранен стадий и реално да бъдат абсолютно излекувани напълно. Не на последно място, това са утвърдените ваксини срещу някои от заболяванията. Един пример е ваксината, която се прави при момичета и при възрастни дами срещу рака на шийката на матката. Благодарение на тези ваксини и въвеждането им в голяма част от западните държави – говоря някои от скандинавските, говоря Австралия, диагнозата рак на маточната шийка почти не съществува", коментира началник на Отделението по медицинска онкология и пневмология в КОЦ-Пловдив.