Плоскостъпието (pes planus или плоско стъпало, паднал свод) е сред най-разпространените деформации на ходилото. Стъпалото има три свода – два надлъжни и един напречен. Плоскостъпието се дължи на спадането на един от трите свода на ходилото. Това каза доц. д-р Георги П. Георгиев, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ“.

"Плоскостъпието може да е вродено или придобито. Вроденото плоскостъпие може да бъде с неясна етиология, т.нар. флексибилно плоскостъпие; вродено скъсяване на ахилесовото сухожилие и промени в костния скелет на ходилото, например допълнителни костици, тарзални колаиции или вертикална скочна кост. Вроденото плоскостъпие представлява около 5% от всички случаи и се дължи на вродени деформации на ходилото. Като придобити форми на плоскостъпие се приемат тези от травми или заболявания като артрит или диабет, изгаряния, професионално пренатоварване, наднормено тегло, следствие от парализи и др.

В 95% от случаите е придобито в детската възраст плоскостъпие, като 10% от него се дължи на различни заболявания като рахит, парализа и травми. При всички останали случаи се касае за т.нар. статично плоско ходило. Плоскостъпието също може да се подраздели и според това дали е спаднал надлъжният свод или напречните сводове", коментира той.

"Като рискови фактори за възникване на плоскостъпието могат да се посочат наднормено тегло или липса на физическа активност, носене на неправилно подбрани обувки, травми, продължителен стоеж, без често раздвижване на стъпалата и др. Като причини биха могли да се посочат генетична предиспозиция (ставната халтавост), което е най-честата причина. Също така вродени костни аномалии, рахит, парализи в областта на долните крайници, фрактури и други наранявания", каза още лекарят пред zdrave.to. 

"Плоскостъпието е често срещано при деца. Установяваме го и при около 20-30% от възрастните. За наличие на плоско стъпало говорим при деца след 4-5-годишна възраст. Дотогава е налице мнимо (физиологично) плоскостъпие. Плоскостъпието при тези деца не се лекува със стелки. Те правят ходилото мързеливо. Ако състоянието продължи след детството, то може да изисква лечение. В периода от 3 до 7 години се появяват истинските оплаквания от плоскостъпието", допълни той.