Д-р Димитър Комитов от ВМА каза как да се пазим, за да не легнем болни на морето или след отпуската
© Facebook
"Фоокус" публикува текста, качен на страницата на ВМА във Facebook, без редакторска намеса:
Ентеровируси
Диария, предизвикана от различни вируси, бактерии или техните токсини. Остри вирусни хепатити А и Е. Така най-често изглежда "класацията“ на най-типичните летни инфекции, които вгорчават ваканцията, обяснява д-р Димитър Комитов. Специализантът в Катедра "Инфекциозни болести“ разкрива как най-често се заразяваме, кои симптоми издават диагнозите и – разбира се – как най-лесно да се възстановим, ако ни поразят.
Ентеровируси в басейна
"Ентеровирусите са основни причинители на страдания през летия сезон. Традиционно са разделени в 4 групи: полиовируси, коксаки А, коксаки B, ECHO-вируси и някои по-късно открити, номерирани от 69 до 71. Наименованието им идва от способността им да се размножават в стомашно-чревния тракт на хората, засягат по-често децата“, отбелязва младият лекар. "Основни механизми на предаване са фекално-оралният и контактно-битовият, а по-рядко – и въздушно-капковият. Разпространяват се основно чрез замърсени храни, вода – особено канална и тази в басейните“, предупреждава д-р Комитов.
Честит ви "летен грип“
Интересно е, че около 90% от инфекциите протичат асимптомно. "Характерни заболявания, причинени от ентеровируси са: острото фебрилно заболяване, известно като "летен грип“, протичащо с гърлобол, повишена телесна температура, кашлица и коремни болки, както и херпангината, протичаща с мехурчета по твърдото и мекото небце“, разкрива специализантът в Катедра "Инфекциозни болести“. Като допълва, че често ентеровирусните заболявания причиняват обриви по тялото, по-широко познато е заболяването "ръка-крак-уста“, причинено главно от Коксаки А16, като за него характерен е обривът по гърлото, около устата, както и по дланите и стъпалата.
Рядко се стига до менингит
"Други ентеровируси могат да причинят хеморагичен конюнктивит, силни мускулни болки, рядко се засяга и сърдечният мускул или централната нервна система под формата на менингит или енцефалит“, не пропуска да спомене и по-тежките усложнения д-р Комитов. Младият лекар обяснява, че специфична терапия за тези заболявания няма. Важно е да се поемат течности и да се прилага симптоматично лечение – като температуропонижаващи средства, например. "При усложнения е задължително да се търси лекарска помощ“, подчертава специализантът.
"Врагът“ в чинията
Какво е лятото без диария? "Тя може да бъде причинена от различни вируси – по-често рота-, норо-, сапо- и астровируси. Бактериалните заболявания пък са салмонелози, шигелози, кампилобактериози, йерсиниози и др.“, изрежда ги д-р Комитов. Най-често срещани за сезона са т.нар. хранителни токсикоинфекции. "Примери за такива са поглъщането на токсин на St. aureus – след консумация на бързо разваляща се храна (често млечни или сладкарски изделия), попаднали от лица, страдащи от стафилококови инфекции по кожата и лигавиците; на Bacillus cereus (след консумация на пържен ориз); на Vibrio parahaemolyticus (след прием на риба и морски дарове), както и салмонелна токсикоинфекция след консумация на яйца и др.“, алармира специализантът от ВМА. По всичко личи, че трябва да сме нащрек и в ресторанта на плажа, и в сладкарницата.
Никакво "алангле“ в жегата
"Изброените болести протичат с гадене, повръщане, коремни болки и диария, фебрилитет, появяващи се сравнително кратко след поглъщане на определена храна. Това води до изразена дехидратация на организма и обща отпадналост, поява на мускулни крампи, диселектролитемия, хипотония и тахикардия“, разяснява д-р Комитов. И бърза да напомни – правило №1 е храната да се съхранява не повече от 3 часа на стайна температура. Наред с това, да се спазва добра лична хигиена при приготвяне на ястията, а зеленчуците и плодовете да се измиват добре. "Зелените салати е препоръчително да се накисват предварително във вода със сол и оцет. Трябва да се избягва още пиенето на вода от съмнителни водоизточници. Месото и рибата да са добре термично обработени, по възможност да се ползват собствени прибори за хранене“, препоръчва младият лекар.
Диарията иска вода и пробиотик
Хубавото на диарийния синдром е, че обикновено не изисква прием на антибиотици или други специфични лекарства. "Най-важно е адекватното заместване на загубените течности (рехидратацията), корекцията на електролитния дисбаланс и възстановяването на чревната флора с пробиотици. Подчертавам, че приемът на медикаменти, потискащи чревния мотилитет (лоперамид и др.) често не са подходящи при инфекциозна диария, тъй като парализират червата и възпрепятстват извеждането на "отровата“ от организма“, предупреждава д-р Комитов.
Хепатити А и Е "в атака“
Диарията е неприятна, но най-често "минава и заминава“ за ден два. За жалост, характерните за лятото остри вирусни хепатити тип А и Е са далеч по-упорити. "Източник на инфекцията е най-често болният човек, който може да прекара заболяването безсимптомно, но да я разпространява. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др. Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена, затова и хепатит А се нарича още "болест на мръсните ръце“, коментира специализантът от ВМА. И успокоява, че типичните за лятото хепатити обичайно са с т.нар. доброкачествено протичане. "Хепатит А не хронифицира, а това рядко е възможно при хепатит Е – при имунокомпрометирани лица. Особено възприемчиви към него обаче са бременните жени, които боледуват по-тежко“, обръща внимание лекарят от екипа на Катедра "Инфекциозни болести“.
Очите пожълтяват, урината потъмнява
Можем ли да се досетим, че сме болни? "Заболяванията имат характерно стадийно протичане, като започват с обща отпадналост и тежест в дясно подребрие, след което се развива т.нар. иктерен синдром. Той се изразява в пожълтяване на склерите на очите и кожата, потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията“, дава отговор д-р Комитов.
Диетата е ключова при лечението
Неприятното е, че възстановителният период е дълъг – може да достигне и до 6 месеца. "При острите вирусни хепатити важно значение има общоукрепващото лечение – покой, диета, богата на въглехидрати и бедна на мазнини, вливания на глюкозни и водно-солеви разтвори, витамини, симптоматични средства и хепатопротектори – медикаменти, които спомагат чернодробното възстановяване“, разкрива терапевтичния алгоритъм специализантът от ВМА.
"При продължително задържаща се жълтеница, високи нива на билирубина и холестазните ензими се прилага и урзодезоксихолева киселина. Важно е да се избягва приемът на алкохол, както и на токсични за черния дроб медикаменти. От диетата се изключват консервирани меса и риба, пикантни подправки, пържена храна и др.“, допълва младият лекар.
Винаги с презерватив
Има ли как да се предпазим от острите вирусни хепатити? "Профилактиката се състои в спазването на добра лична хигиена и контрол над храните и водоизточниците“, обяснява д-р Комитов.
Онези, за които ваканцията е "безкраен флирт“ и често сменят сексуалните партньори, не бива да забравят презерватива. Заразяването може да стане и при татуиране и поставяне на пиърсинг, затова лекарят препоръчва да се доверяваме на надеждни студия.
"Съществуват и ваксини за хепатити A и B. Важно е медицинският персонал да бъде имунизиран“, напомня на финала д-р Димитър Комитов.