Постарахме се да изпълним на 100% това, което ни беше по силите при всичките ограничения, в които всеки районен кмет и администрацията му са законово поставени, каза д-р Делян Георгиев, кмет на столичния район "Изгрев", в интервю за предаването "Софийска трибуна“ – продукция на БСП-София, която се излъчва на честотите на Радио "Фокус“. Той определи като едни от най-сериозните трудности както пред него, така и пред всеки от кметовете в градовете с районно деление, липсата на собствен бюджет и съгласуването на всяко действие с голямата община. Д-р Георгиев обясни, че като районен кмет е второстепенен разпоредител на бюджета, т.е. парите за работата на района се отпускат от Столична голяма община, а за него това е в ущърб на жителите в район "Изгрев“, в който по последни данни на служба ГРАО, живеят над 66 000 жители. Кметът на район "Изглев" сподели, че няма тази финансова свобода да изпълнява обещаното в предизборната си кампания, в сравнение с който и да е кмет на областен град.

Що се отнася до решаването на проблемите с презастрояването – едно от основните обещания, заради които д-р Делян Георгиев бе за кмет през ноември 2019 г., той съобщи, че откакто е встъпил в длъжност като районен кмет, е издал три разрешения за строеж, които са върху частни къщи най-вече в квартал "Изток“. Според направена в НАК статистика издадените в район "Изгрев“ разрешения за строеж са спаднали с 85%. Кметът на "Изток" посочи, че проблемите с презастрояването най-вече се обуславят от т.нар. "възстановена собственост“ в междублоковите пространства, по-известна като реституция. Той каза, че във всеки от кварталите в райна има много възстановена собственост и очаква собствениците на реституираните имоти да поискат да реализират инвестиционните си намерения върху тях. За него столична община трябва да погледне по-сериозно върху обезщетяването на тези собственици в неприемливи имоти, където има в междублокови пространства и зелени площи, но към днешна дата няма нито един отчужден имот в "Изгрев“, нито един собственик не е обезщетен, което представлява проблем, тъй като се уплътняват междублоковите пространства, затруднява се трафикът, затруднява се комуникацията, не издържа вече и канализацията в района. Според д-р Георгиев тези проблеми изискват планово и дългосрочно решаване, както и дългосрочна стратегия за тяхното разрешаване, което пък зависи от Столична община и би следвало там да има по-сериозна визия за развитие на града, каквато той не вижда.

"Входирах доклад с искане на провеждане на местен референдум за въвеждане на 10-годишен мораториум върху строителството в междублоковите пространства и зелените площи, но за огромно съжаление, с гласовете на управляващото мнозинство от ГЕРБ и "Патриоти за София“ идеята за референдум беше отхвърлена. Аз считам, че това е най-демократичният вариант – да се допитаме до хората, още повече, че моето предложение тогава беше референдумът да се проведе с предстоящите избори, което му придаваше абсолютна легитимност. Не срещнахме разбиране. Можем да тълкуваме много, защо не получихме такова разбиране от общинските съветници от мнозинството. Но така или иначе към днешна дата този референдум не се проведе, пак казвам, за съжаление. Аз считам, че гражданите трябва активно да участват в управлението на местата, в които живеят, и това е най-чистата форма за това – да ги питаме за тяхното мнение. Уви, мнозинството прецени, че мнението на жителите на "Изгрев“ не е толкова важно", каза д-р Делян Георгиев, единственият районен кмет от БСП в София.

Той съобщи, че от началото на неговия мандат през 2019 г. в район "Изгрев" са успели да направят еволюционен скок при решаването на друг сериозен проблем – недостига на детски градини и ясли.

"В план-програмата до 2023 г. за разкриване на нови места в детските градини успяхме със сегашната администрация да заложим и в последствие Общинският съвет да одобри три разширения на съществуващи детски градини, изграждане на една чисто нова детска градина, която ще бъде и най-голямата в София, плюс една самостоятелна детска ясла, чийто имот придобихме от Министерство на външните работи. Ако успеем да реализираме тази програма, в "Изгрев“ ще бъдат разкрити 500 нови места за децата в детските градини. Това няма да разреши проблема напълно, но бих казал, че на 95% към информацията от днешния ден ще успеем да се справим. Разбира се, това зависи и от волята на Общинския съвет. Имаме одобрено финансиране, вписани сме в програмата, в момента се работи по обществената поръчка за строителство на инженеринг на всичките тези детски заведения. Оптимист съм, че до края на мандата трябва да започнем при всички случаи строителството на всички", каза още кметът на район "Изгрев".

Той съобщи, че участват от самото начало в два големи социални проекта на Столична община – "Топъл обяд“ и "Патронажна грижа“.

"Към днешна дата проектът "Топъл обяд“ продължава, кандидатствали сме отново, одобрени сме и ще се включим за целия период на действие на самата програма. Над 150 човека в "Изгрев“, които са в неравностойно положение – това са предимно възрастни хора, инвалиди, хора, които трудно се справят, участват в нея. Аз определено го одобрявам, още повече в ситуацията на пандемия от КОВИД-19. Това са най-уязвимите слоеве на нашето общество в района. Така че отново сме се постарали администрацията да участва, да спечели, да защити проекта, така че продължаваме напред", каза д-р Георгиев.

Запитан за идеята за именуване на улици в район "Искър" на именити българи като Валери Петров и Стефан Данаилов, районният кмет изрази надежда да успее да я осъществи.

"Още повече, че що се отнася до Валери Петров, имаме положително становище на Комисията по култура, но там предстоят допълнително някои разговори, които трябва да се водят с граждани, и т.н. Аз считам, че всички тези бележити българи заслужват този скромен жест на благодарност от наша страна, още повече, че всички, които съм предложил на този етап – неотдавна именувахме една улица на Тончо Русев в квартал "Изток“ – всички тези бележити българи са били жители на нашия район, което ни задължава морално да покажем признателността си, макар и по този скромен начин. Вярвам, че волята на Общинския съвет ще бъде достатъчно позитивна по отношение и на Валери Петров, и на Стефан Данаилов, въпреки някои политически внушения, които се правят в тази посока. Но талантът и геният на всеки от тях е над всичко", обобщи д-р Делян Георгиев.

Той сподели, че амбициите му за тази година са насочени към инженерната инфраструктура и започването до няколко месеца на строителство на новите разширения на детските градини и новото строителство на новата детска градина.

"Оптимист съм наистина, че много хубави неща ще се случат в "Изгрев“. Имаме план, разбира се, за изграждане на тротоари, тъй като в нашия район от създаването му общо взето почти нищо не е правено по тротоарите, по пътните платна. Но пак казвам, всичко зависи от бюджета, който е прекалено несправедливо оскъден по отношение на районите. Много хора считат, че плащайки си данъците и таксите, тези данъци и такси отиват в районните администрации, което не отговаря на действителността. И ние сме принудени да разполагаме с по-малко от 1% от приходите, които жителите от нашия район внасят в хазната на София, което е безкрайно несправедливо и ограничава възможностите", каза кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.