"Преддиабетът е стойност на кръвната захар около 6,1 до 7. Започва се диета и се отива на ендокринолог, който прави тест. Хубавото е, че с промяна в начина на живот преддиабетното състояние може никога да не се развие до диабет тип 2". Това каза д-р Дариана Димитрова, лекар, в предаването "Денят на Фокус" по радио "Фокус".

Диабет тип 2 се влияе много от околните фактори, на първо място начина на живот, храненето, теглото, двигателната активност. Има и наследствен фактор, отчете специалистът.

Не само страдащите от диабет, но и всички слушатели трябва да намалят консумацията на бяло брашно, на бяла захар, посъветва лекарят. "Гроздето и бананите съдържат голямо количество захар", заяви още тя. Ябълките са полезни за хората с диабет, когато са необелени, защото веществата в кората им забавят храносмилането и съответно усвояването на захарта. "Междинните хранения много често намаляват основните приеми на храна и водят до повишаване на калориите, както и до затлъстяване", поясни още събеседникът.

Стресът е огромен фактор за развитието на диабет, убедена е д-р Димитрова. "Той е неизбежен, зависи как се справяме с него. Всеки трябва да намери механизъм за преодоляване – аз например обичам да се разхождам на Витоша, да чета книга, да ходя на табата. Относно профилактиката главна роля има личният лекар, който трябва да прави профилактични изследвания за диабет веднъж годино. Мери се кръвната захар", раясни лекарят.

Диабетиците се наблюдават внимателно от лекаря и трябва да се измерват показатели като гликерин и хемоглобин. Трябва и други специалисти да ги наблюдават. Ендокринолозите са ключови специалисти за хората, които страдат от диабет, категорична е Димитрова.

Диабетът засяга очите, бъбреците, кръвоносните съдове. Трябва да се внимава какви са основните симптоми за наличието на диабет – често уриниране през деня и най-вече през нощта, изострено чувство за жажда, сърбежи, трудно лекуване от инфекции, трудно зарастване на рани по краката, даде примери д-р Димитрова.