Има дефицит на психиатри в България, липсват точно 560 специалисти. Това заяви в предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" известният психиатър д-р Цветеслава Гълъбова.

"Интересът към тази специалност не е огромен, да не кажем, че е нулев, защото тя е ниско платена. Психиатрията е единствената  клинична специалност без клинични пътеки, и ние разчитаме единствено и само на държавния бюджет", обясни Гълъбова и подчерта, че здравноосигурените пациенти с психиатрични заболявания могат да си лекуват всичко друго по клинични пътеки, само не и психичните заболявания.

"Има много сериозни проблеми в нашето съсловие, което предпочита да крета в мизерията, но да не се бори за правата си. Клиничните пътеки бяха разписани миналата година по това време, вкарахме ги в Министерство на здравеопазването, в Лекарския съюз, в Касата, но след това се смени състава на експертния съвет и тази работа умря. Аз смятам, че има човек, който е лично отговорен за мизерното състояние на българската психиатрия. Това е дългогодишният национален консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова, която понастоящем е главен координатор", заяви известният психиатър.

Тя обясни, че националните консултанти са дясната ръка на министъра в правеното на политика в съответната област: "Няма как министърът да разбира от всичко".

"Аз лично 15 години се борих за нова психиатрична болница в София и Слава богу на 13 септември т.г. стигнахме до обявяването на обществената поръчка с възложител Министерство на здравевопазването за реконструкция на сграда, която ни беше дадена. Тя е в София, близо до Пета градска болница. Голям принос за това има зам.-директорът на нашата болница и бивш зам.-министър на здравеопазването д-р Лидия Чорбанова", коментира д-р Гълъбова.

Тя отправи апел към всички българи да започнат да мислят за психичното си здраве като част от общото здраве: “Няма здраве без психично здраве" - това е мотото на Световната здравна организация", заключи д-р Цветеслава Гълъбова.