Д-р Часовникарова: Малко вода и много месо водят до камъни в бъбреците. Твърдостта на питейната вода също играе важна роля, в България много варира
©
Най-честите видове камъни в бъбреците са:
1. Калциеви. Те са съставени предимно от калциев оксалат или калциев фосфат.
2. Уратните камъни са образувани от пикочна киселина, често са свързани с киселинното pH на урината.
3. Струвитни. Те са съставени от магнезиево-амониево-фосфатни соли и често са свързани с инфекция на пикочните пътища.
4. Цистиновите камъни са редки и са свързани с наследствено метаболитно заболяване (цистинурия).
"Бъбречните камъни могат да предизвикат интензивна болка, известна като бъбречна колика, когато се придвижват към пикочния канал. Симптомите могат да включват кръв в урината (хематурия), гадене, повръщане и често уриниране", уточни специалистът.
В кои райони на България питейната вода причинява конкременти в бъбреците?
"Образуването на бъбречни камъни (нефролитиаза) е сложен процес, повлиян от множество фактори. Твърдостта на питейната вода, определена от съдържанието на калциеви и магнезиеви йони, също може да играе роля в този процес. В България твърдостта на водата варира значително по региони. Например в София питейната вода е с ниска твърдост, което я класифицира като "мека“ вода. В други области, като Плевен, водата е с по-висока твърдост, което може да доведе до натрупване на котлен камък в домакинските уреди. Въпреки че някои изследвания предполагат връзка между консумацията на твърда вода и повишен риск от образуването на бъбречни камъни, наличните данни не са достатъчно убедителни, за да се установи пряка причинно-следствена връзка. СЗО отбелязва, че твърдата вода не представлява значителен риск за здравето и дори може да допринася за дневния прием на калций и магнезий. Важно е да се отбележи, че основният фактор за профилактика на бъбречните камъни е адекватната хидратация", каза д-р Часовникарова.
Независимо от твърдостта на водата, препоръчва се прием на достатъчно количество течности, за да се поддържа нормален обем на урината и да се намали рискът от кристализация на минерали в бъбреците. Макар твърдостта на водата да варира в различните региони на България, няма категорични доказателства, че тя е основен фактор за образуването на бъбречни камъни. Поддържането на добра хидратация и здравословен начин на живот остават ключови за превенцията на това състояние.
"Човек може да подозира наличие на камъни в бъбреците при симптоми като силна, остра болка в кръста или отстрани на корема (бъбречна колика), кръв в урината, често уриниране, гадене, повръщане. Диагнозата се потвърждава чрез образни изследвания", обясни лекарят.
Каква диета да спазва човек при камъни в бъбреците?
"Препоръчва се диета с високо съдържание на течности (поне 2-3 литра дневно) за разреждане на урината. Препоръчително е ограничаването на солта и животинските белтъчини като месо и колбаси. Храни, богати на оксалати, трябва да се избягват при оксалатни камъни. За някои пациенти се препоръчва умерен прием на калций, но под контрола на лекар специалист. Препоръчва се ограничаване на солените храни, алкохола, кафето и шоколада, тъй като те могат да увеличат риска от образуване на нови камъни или да раздразнят пикочните пътища. Лютите храни обикновено не са пряко свързани с камъкообразуването, но при по-чувствителни пациенти също може да се препоръча умереност", каза още тя.