Д-р Бюлбюлева: При пациенти с болки в областта на ръката, лакътя и предмишницата е добре да се прилага т.нар. "шийна блокада"
©
"Последващата шийна блокада служи за допълнителна ,,тестова" диагностика, чрез която определяме точния източник на болката и потвърждаваме, че процесът съответства на данните от образните изследвания. В случай че шийната блокада облекчи болката, тогава приемаме, че мястото и структурите, които сме третирали, са отговорните за нея и това ни дава възможност за последващо прецизно и точно лечение. Методът може да се прилага за третиране на болката, намаляване на отока или подобряване на подвижността. Използваме стероидно лекарство в комбинация с анестетично вещество, като инфилтрираме директно мястото, откъдето идва болката. Ефектът може да настъпи веднага или да бъдат необходими няколко дни, като това зависи от вида на използвания медикамент. Повлияването на болката може да е временно (с продължителност няколко седмици или месеци) или дълготрайно според индивидуалните особености на всеки организъм", каза още тя.
"Когато имаме установен проблем в шийния сегмент на гръбнака с изразена клинична картина и силна болка, но съществуват противопоказания или ограничения за провеждане на оперативно лечение, например комплексни придружаващи заболявания, напреднала възраст на пациента, риск от кървене, предходна интервенция/операция на шията, тогава като алтернатива на гръбначна операция може да бъде приложена трансфораминалната епидурална стероидна инжекция. Важно е да се подчертае, че след изчерпване на действието на лекарствата и евентуално възвръщане на болковия синдром процедурата може да бъде повторена", подчерта специалистът.
"В случаите, когато липсват противопоказания и след вече отчетен положителен ефект от проведения трансфораминален блок, но при настъпил рецидив на болката, тогава следва да се направи преценка за оперативно лечение, което в случая на вече осъществена блокада да бъде минималноинвазивно и по-щадящо за пациента в сравнение с конвенционалната и по-тежка шийна гръбначна операция. Достъпът е ограничен, прави се минимален кожен разрез, а кръвозагуба на практика почти не се отчита. Цели се един конкретен неврофорамен и се освобождава от натиск едно конкретно нервно коренче", допълни д-р Стефка Бюлбюлева.
Може ли тази методика да се приложи и при болки в кръста?
"С напредване на времето и процеса на стареене, при хронично натоварване на гръбнака или при заемана неправилна поза могат да настъпят възпалителни и дегенеративни процеси, обхващащи ставите между прешлените или хипертрофия и луксация на самите ставни фасетки. Всички тези промени предизвикват дразнене на нервните окончания на сетивните нерви и довеждат до поява на хронична болка. Пациентите най-често се оплакват от болка във врата и раменете или болка в кръста. В тези случаи прилагаме ефективно и извършваме блокада на нервите, инервиращи ставите на гръбнака на съответното ниво. Целта на процедурата отново е да се провери дали източника на болката са самите стави въз основа на това дали приложеният медикамент облекчава или не болката и съответно колко дълго се задържа ефектът от процедурата. Ако настъпи съществено намаляване или пълно изчезване на болката за дълъг период от време, фасетната блокада се смята за достатъчна и ефективна и пациентите единствено се проследяват напред във времето. След период от време процедурата може да бъде извършена отново", каза още тя.