Храните и напитките, които нарушават съня, са шоколадови изделия, храни с високо съдържание на захар и тонизиращи напитки. Това каза в интервю за предаването "Здравето на фокус" на Радио "Фокус" д-р Анелия Симеонова, невролог и специалист по медицина на съня в Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда. Лекарят уточни, че това са храни и напитки, които не трябва да се приемат след 18.00 часа, за да имаме качествен сън.

Д-р Симеонова акцентира, че безсънието е все по-често срещан проблем, но част от пациентите търсят консултация след дългогодишни безсъния, които трудно се повлияват.

"Те са изпили доста голямо количество медикаменти за сън. Цялата тази полифармация с медикаменти, с хранителни добавки, които трябва да подпомагат сънят, водят до сънни нарушения. Имаме нарушение на съня, свързано с неправилна употреба на медикаменти, повлияващи съня“.  

Важно е да се спазват хигиенните норми за сън, посъветва медикът и подчерта, че  през последните години, и благодарение на медиите, се популяризира медицината на съня.

Електронните устройства влияят както на качеството, така и на продължителността на съня.

"Когато пациентът легне и се приготви за сън, той не трябва да използва телефони, екрани, компютри, таблети, именно поради факта, че е доказано с множество проучвания, че се нарушава съня. Използването им води до по-трудно заспиване, до по-често пробуждания по време на сън. Тук е много важно човек да си изгради система - да извършва своите ритуали преди сън и да ляга в определения за него час без електронни устройства.“

Д-р  Симеонова сподели, че успокоителните чайове, чаша топло мляко с лъжица мед, които са известни в народната медицина, могат да подпомогнат съня.  

"Факт е, че при нас идват пациенти, които постигат резултати с използването на тези методи. Разбира се, зависи за какво нарушение на съня се касае“, каза лекарят.

В България все повече пациенти своевременно търсят помощ за консултация или терапия, каза д-р Анелия Симеонова.

"Хората не трябва да се плашат. Това, че една-две вечери не са спали, не е проблем, но, ако две-три седмици имат проблем, трябва да бъдат насочени към специалист по медицина на съня.“ 

 

Росица АНГЕЛОВА