Цветослав Цачев: През втората половина на годината ще има затягане на мерките за кредитиране
©
Той прогнозира, че през втората половина на годината ще има затягане на мерките за кредитиране и това ще се пренесе върху реалния бизнес.
Намалението на цените на суровините и появата на по-евтини вносни индустриални стоки в световен мащаб от Китай са довели до успокояване на инфлацията, отбеляза Цветослав Цачев. "Това е причина да смятаме, че сме много близо до финала на покачването на лихвите. Въпросът е колко дълго време тези лихви ще останат на нива над 5%. В САЩ те са 5,5%, във Великобритания – 5,25%, в еврозоната засега са 4,25%, но това също е високо ниво“, посочи той.
Не може да се твърди, че това е финалът на лихвените повишения в САЩ и в Европа, но вероятно е пикът, допълни Цачев.
Възстановяването на икономиката в световен мащаб зависи от вътрешното търсене и потреблението на национално ниво, обясни инвестиционният консултант. "Растежът и възстановяването ще бъдат слаби и всъщност в следващите три години не мисля, че ще видим някакво по-сериозно оттласкване и нов период на силен, активизиран икономически растеж, особено в страни като Китай, където инвестициите биха довели до много силен растеж“, коментира той.
Цветослав Цачев отбеляза, че икономическият растеж на Китай е доста по-слаб от първоначалните прогнози в началото на годината. "Обяснението за това е, че реално стимулите не водят до увеличаване на харчовете на населението, защото те не са такива, каквито бяха в САЩ примерно след пандемията. Това е голямата разлика между двата региона, защото стимулите в САЩ са директно насочени към хората и към бизнесите и водят до нарастване на техните харчове. Стимулите в китайската икономика поддържат търсенето, но големият ефект от тях дойде върху предлагането и върху производството на по-евтини и повече като брой продукти. Търсенето изостава, а производството расте по-бързо“, обясни той.
"Това води до успокояване на инфлацията и създава илюзията, че нещата са приключили и че икономиката върви напред, а тя реално се задъхва именно от слабото потребление“, допълни експертът.
Според него през следващите години ще бъдем свидетели на плавно покачване на цените на суровините. "Ще го усетим още тази, поне по отношение на цената на петрола. Очаквам петролът да бъде близо до 100 долара в края на годината. Сега цената му е доста по-ниска – 83 до 86 долара. Това със сигурност ще започне да се усеща като инфлация във всички суровини, защото те продължават да зависят много реално от горивата и като транспорт, и като разход, който е за добиването на тези суровини“, поясни Цветослав Цачев.