Цветослав Цачев: През 2024 година инфлацията ще бъде много ниска
©
По думите му решението на Федералния резерв от сряда, че през 2024 година ще започнат да свалят лихвите е изненадващо, и според него прогнозите на централните банкери изостават значително от намалението на лихвите, които очакват инвеститорите – разликата е почти 1%. "Засега няма такива индикации в Европа за предстоящо намаляване на лихвите. Но и тук инвеститорите очакват паралелно намаляване на лихвените проценти в Европа с около 125-150 процентни пункта и от двете страна на океана. И вероятно централните банкери в някаква степен ще се доближат до тези очаквания, защото логиката за тях е това намаление на инфлацията, което позволява лихвите да бъдат свалени, за да си избегнат дългосрочните ефекти за 2024 и 2025 година, които ще се появят по отношение на финансирането на всичките тези дългове, които предстои да бъдат рефинансирани,“ посочи той.
Няма голяма промяна на петролния пазар в САЩ през последните седмици, което според инвестиционния консултант е добра новина за пазара на петрол и за икономиката, като той направи прогноза, че проблем би възникнал ако видим затваряне на Червено море заради нападенията над големи кораби и танкери.
Цветослав Цачев обясни още, че ОПЕК+ са отделни страни, които имат възможност да влияят на пазара на петрол, защото те са единствените производители, които имат възможно да увеличат добива си веднага, от днес за утре, т.е. при някакви проблеми, при някакви извънредни обстоятелства, ОПЕК може да променя и контролира пазара. "ОПЕК произвежда около 40% от световния добив и тези държави могат да си позволят някакъв натиск, който да коригира цените. Те не са винаги единодушни, и както показаха последната среща, по-малките страни не са съгласни с това намаляване на производството, и заради това видяхме цената да пада. Към момента ОПЕК наистина се стреми да има достатъчно петрол, за да не се получи рязък спад на цената,“ каза още той.
"Посещението на руският президент Владимир Путин в ОАЕ само подкрепя тезата, че двата най-големи производителя на петрол – Русия и Саудитска Арабия работят заедно за поддържането на цената на петрола и доставките,“ отбеляза още инвестиционният консултант, като добави, че това би предотвратило някаква извънредна динамика на пазара на петрол.