Цветослав Цачев: От развитите пазари на САЩ и Европа виждаме постепенно намаляване на инфлацията
©
Той отбеляза, че в САЩ вече се вижда по-нисък инфлационен натиск при горивата и разходите за живот по отношение на жилищата. Неговата прогноза е, че в краткосрочен план ще продължим да виждаме намаляване на инфлационен натиск в развитите страни.
"Вероятно това ще започне да се усеща и в България по същия начин. Но ние пък имаме един доста прегряващ пазар на недвижими имоти, така че статистиката може би няма да успее да отчете толкова бързо подобряване, каквото вече се наблюдава в Западна Европа“, обясни експертът.
Проблемът по думите му е, че това се случва на фона на спадащи цени на петрола и на суровини. "Това е индикатор може би, че през следващите десетилетия ще виждаме наваксване на това изоставане от общото покачване на всичко по света и при отделните суровини, защото при тях също се наблюдава повишаване на разходите за производство“, посочи Цачев.
Той коментира, че централните банкери във Великобритания остават най-големите песимисти през последната една година по отношение на икономиката. "Характерно за централните банкери е, че те не говорят за кризи. Този път британците го направиха, оказа се, че не са прави“, отбеляза Цачев.
Голямата разлика между Великобритания и еврозоната е, че огромна част от ипотеките на Острова са с фиксирана лихва, обясни той. Делът на плаващите лихви там е едва около 20%.
"Краткосрочните лихви по депозитите са по-високи, а дългосрочните, каквито са по кредитите, заради намесата на централната банка и покупката на облигации стоят по-ниско, което в дългосрочен план удря финансовите резултати на банките. В момента има достатъчно пари по депозити, но те рано или късно ще започнат да търсят алтернативи на тези 0,1% по депозитите. Това вече може да създаде шок и за банките, и за хората, когато им бъдат вдигнати лихвите по кредитите“, смята кредитният консултант.
"Трябва да видим по-сериозно покачване на лихвите по депозитите, за да говорим за негативна ситуация, която ще се отрази първо на кредитирането и след това върху икономиката. Засега нещата се случват много бавно и сме в началото на пътя към една такава шокова ситуация“, допълни той.
Цветозар Цачев коментира и очакванията за 10% ръст на икономиката на Китай за месец април от средствата, които централната банка и правителството вкарват в икономиката, за да я задвижат. Тези данни показват съживяване на китайската икономика. "Тя ще бъде факторът за растеж тази година на световно ниво и в някаква степен ще подпомогне това да не се случва голяма, тежка, забележима рецесия за западните икономики. Това ще доведе до дефлационни събития в световната икономика, защото китайските предприятия изваждат повече стоки на по-ниска цена и по този начин държат по-ниска инфлацията в световен мащаб в частта индустриални продукти. Поне в следващите месеци ще разчитаме повече на Китай, отколкото на всеки друг“, обясни Цачев.
Живко Кръстев