Инфлацията се забавя, но недостатъчно бързо, защото заплащането на труда продължава да се покачва с по-високи темпове, отколкото биха искали да виждат банкерите. Това каза инвестиционният консултант от "Елана Трейдинг“ Цветослав Цачев в "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

В САЩ и Великобритания се наблюдава тенденция на намаляване на цените на имотите. "За американския пазар цената на една къща вече е двуцифрен процент надолу. Вече започва намаляване от пиковата стойност, но на годишна база все още се усеща повишаване на цените на недвижимите имоти. Там се забелязва голяма стагнация в търсенето, броят сделки също намалява, защото купувачите трябва да платят много повече, отколкото е месечният разход по ипотеките сега, защото ще бъдат преоценени техните заеми след продажба на стария имот, ще бъдат преоценени на много по-висок лихвен процент, като разликата е 50-60%“, обясни експертът. 

Цветозар Цачев заяви, че банковата система в САЩ вече се стабилизира и доверието в банките се е върнало. Тенденцията към търсене на алтернативи за по-висок доход и стабилност обаче не се е променила. "Тъй като паниката сред клиентите на малките банки ги накара да търсят алтернативи в големите, където лихвата е най-ниска, все още в американската банкова система се забелязва превес на ниските лихвени проценти по депозитите. Това вероятно ще се промени през следващата една година и със сигурност ще видим все повече и повече затягане на кредитите, т.е. ще започнат да отпускат все по-малко кредити, защото ще продължат да губят ресурс“, прогнозира той.  

Страховете от рецесия по думите му са умерени и това е резултат на растежа на икономиките в световен мащаб. Производството в Китай на индустриална продукция е много силен фактор за дефлация в световен мащаб.  

Според Цачев търговската война между САЩ и Китай може да окаже силно влияние върху световните пазари. През миналата седмица например Китай е ограничил износа на галий и германий, които са важни елементи в производството на чипове. "Търговската война ще продължи да бъде ограничител на икономическия растеж, и то през призмата на това, което видяхме покрай КОВИД – ограничаване на доставките и съответно може би и фактор за инфлация на някакъв етап“, допълни той.