Основни теми на дискусията бяха Чистата индустриална сделка и глобалните екологични политики. Във фокуса на разговорите бе модернизацията на индустрията, като участниците подчертаха необходимостта от инвестиции в чисти технологии, които да засилят конкурентоспособността на Европа. От решаващо значение ще бъде осигуряването на достъпна и ефективно произведена енергия, както и подготовката на работниците за т.нар. нови индустрии. "Трансформацията трябва да бъде социално отговорна и справедлива. Инвестициите в иновации и умения ще ни позволят да създадем икономика, която е в полза както на околната среда, така и на гражданите“, заяви евродепутатът Цветелина Пенкова. Тя допълни: "Основният приоритет пред ЕС в областта на енергийните и климатичните политики този мандат ще е да намалим сметките на домакинствата и индустрията. Само така можем да си върнем производствата в България и ЕС и да осигурим високоплатени работни места. Чистата индустриална сделка е продължението на европейските политики в тази сфера и тя трябва да допринесе за повече инвестиции в реални и чисти производства.“
Министър Манол Генов подчерта, че ускоряването на декарбонизацията не трябва да подкопава екологичните разрешителни режими, като изтъкна, че най-голямото предизвикателство остава финансирането. Той акцентира върху необходимостта от географски балансиран достъп до финансови ресурси, особено за малките и средни предприятия, и призова за създаването на единен пазар за вторични суровини. "България и други държави от региона изминаха дълъг път в прехода към чиста енергия и направихме много компромиси. Сега е от ключово значение да изградим енергиен пазар, който да осигури дост

©
ъпна електроенергия и да запази конкурентоспособността на индустрията“, коментира министър Генов. "Постигането на действително ефективен, приобщаващи справедлив преход е възможен само при балансирани решения за справяне с енергийните, икономическите и социалните предизвикателства.“, добави министър Генов.Един от основните въпроси в рамките на дебата бе и бъдещето на енергийния пазар в Европа. Министър Генов подчерта, че за да се осигури стабилност на цените, южните и източните държави трябва да имат достъп до по-евтина енергия от Северна Европа и това може да се случи чрез изграждане на свързана електропреносна мрежа.
В заключение представителите на ПЕС подчертаха необходимостта от политики, които съчетават достъпна енергия, развитие на кръговата икономика и инвестиции в иновации. Срещата затвърди ангажимента на социалистите за чист, справедлив и конкурентоспособен преход, който гарантира екологична отговорност и социална справедливост.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/