Поколението Z иска свобода, гъвкавост на работно време, на място. Те искат постоянно място, където да бъдат отгледани, да развиват уменията си, но същевременно не искат да работят една и съща работа цял живот. Ако работодателите се фокусират именно върху това как да ги приобщят, те ще получат най-добрите кадри. Това каза Цветелин Николов – основател на платформа за подбор на персонал, в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“

Поколението Z обхваща родените от края на 90-те години на миналия век до края на първото десетилетие на новия век, обясни той. "Поколението се основава на няколко неща, най-вече средата, в която живее – икономика, технология, култура, глобализъм. В България поколението се променя в края на 90-те години с промяната на икономиката, навлизането на интернет и технологиите“, поясни Цветелин Николов. 

По думите му поколението Z живее в дигиталния свят много по-активно и е по-пасивно в реалния, в комуникацията очи в очи. "Това поколение по данни на НСИ наброява около 570 000 българи. До няколко години то ще бъде около 1/3 от трудоспособното население у нас. То вече определя част от правилата и няма как специалистите по човешки ресурси в момента да играем по стария начин“, отбеляза Цветелин Николов. 

Той посочи, че хората от това поколение зачитат авторитета, но искат ментор, от когото да се учат, а не шеф. "Те искат човек, който е минал по пътя и ще им покаже правилната посока, ще ги хване, ще ходят заедно, няма да каже "Оправяй се!“, поясни Цветелин Николов. 

Според това поколение образованието, познанията и уменията могат да бъдат набавени не само от училището и университета и че се градят цял живот. "Последният доклад на професионална социална мрежа, която работи в много държави показва, че критерият "Образование“ за бизнеса намалява, и то много. Казват, че уменията, и то не само дигиталните умения, а меките умения (soft skills) – това, което ни отличава от машините, те ще са на преден план. Явно бизнесът е разбрал, че на образованието вече не се гледа по този начин от младото поколение, следователно, нормално е да се фокусираме вече върху друго“, отбеляза Цветелин Николов.