Хибридното колело е изключително добро решение за бъдещето на микромобилността. Като начин на управление то напомня на тротинетка, но усещането при каране има по-общо с велосипед. Това каза предприемачът и автомобилен инженер Цветан Илиев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. Той е основател на компанията Vinghen, която разработва хибридно колело, което осигурява проходимост във всякакви условия.  

Размерът на колелата, дължината на колесната база, центърът на тежестта се различават от тези при тротинетката и осигуряват по-стабилно поведение на пътя, стабилност при висока скорост, при резки маневри, спиране и преминаване през неравности, обясни той. "Еволюцията е в дизайна и комбинацията от всички системи в един продукт, който работи наистина добре. Който се е качил го харесва много“, добави Цветан Илиев. 

Той обясни, че компанията се е възползвала от преакселераторската програма BEYOND на Junior Achievement Bulgaria, а в момента е част от акселераторска програма на Европейския институт по иновации и технологии. "Надявам се да приключи с някаква по-голяма инвестиция, защото инвестициите преди това бяха скромни, най-вече от приятели и познати“, допълни Цветан Илиев.  

Хибридното колело е в начален стадий на производство. Първоначално то ще бъде базирано в София, а в последствие се планира да бъде прехвърлено във Ветрен или Елена. Част от производството ще бъде изнесено и във Великобритания, обясни предприемачът. "Там има добра защита на интелектуалната собственост. Другото предимство е, че административно всичко е много по-улеснено и управлението на компанията дистанционно е по-лесно от управлението на компанията в България, по-лесно, по-бързо, по-оптимизирано. Големият плюс е, че държавата там подпомага стартиращи компании, защото тя вижда потенциал. Участваме в програми, в които инвеститорите в нашата компания получават 50% от инвестициите си обратно под формата на данъчни облекчения. В последствие, ако фирмата ни фалира, получават 25%, т.е. те рискуват 25% от капитала си. Тук по-скоро се създават спънки при създаването на някакъв бизнес и държавата по този начин се прострелва и в двата крака едновременно, защото губи пари от бъдещи данъци и блокира предприемачеството“, смята Цветан Илиев.