Чрез електронен подпис вече можем да се информираме за наложени запори
©
Това са само част от новите услуги, които представя Информационната система за единна входна точка за запори и електронните публични търгове: https://zapori.mjs.bg/#/.
"Информационната система, която е изградена изцяло с европейски средства по ОПДУ, обхваща няколко нови електронни услуги за гражданите, бизнеса и администрацията, които Министерството на правосъдието вече предоставя. Те са от изключително значение за прозрачността на тези процедури и в улеснение на гражданския и търговски оборот“, заяви началникът на кабинета на министъра на правосъдието д-р Борислав Ганчев днес по време на представяне на платформата.
На събитието присъстваха още заместник-министрите на правосъдието Юлия Ковачева и Георги Николов.
Какво предвижда системата по отношение за запорите:
- Преди покупко-продажба всеки заинтересован, в рамките на минути, по електронен път, ще може да се информира има ли наложен запор от правоимащи органи върху движими вещи, подлежащи на регистрация (пътнотранспортни средства, земеделска и горска техника, пътностроителна техника, плавателни и въздухоплавателни средства);
- Всеки ще може да получава информация за запорирано имущество на лице. Справки ще могат да се правят както по номер на изпълнително дело или идентификатор на вещта (регистрационен номер), така и по личните данни на собственика на запорираното имущество.
Таксата за граждани и бизнеса за тези две услуги е 5 лв., а за държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, и лицата, осъществяващи публични функции - безплатно чрез Средата за междурегистров обмен RegiX.
Безплатно електронно ще се предоставят:
- първо уведомяваме за наложен запор;
- уведомяване при последваща промяна на състоянието на наложения запор върху имущество, съдържащи информация за наложения запор.
За получаване на тези услуги се изисква единствено регистрация в Системата за сигурно електронно връчване на Изпълнителна агенция "Инфраструктура на електронното управление“.
Друга съществена функция на новата информационна система е осъществяване на електронни публични търгове на движими и недвижими вещи, която обезпечава възможността за информираност и прозрачност при извършване на публични продани, каза ръководителят на проекта Стефка Калоферова.
Участниците в търга ще подават молба за участие по електронен път, ще получават електронно уведомяване за допускане до участие и електронно уведомяване за резултатите от провеждане на търга.
Всички граждани, включително и чужденци, могат да участват в публичните търгове, като се регистрират през системата като "Участник в електронна публична продан“. Те ще имат възможност да подадат документи за участие и на място при организатора на търга, който ще им създава регистрация в системата.
За осигуряване функционирането системата бяха направени промени в ГПК, с които се уреди изцяло нов институт в чл. 450 б, регламентиращ информационната система за единна входна точка за запорите. Приета бе и влезе в сила Наредба за воденето, съхраняването и достъпа до информационната система за единна входна точка за запорите на движими вещи, подлежащи на регистрация по силата на закон, и за организацията, правилата и дейността на онлайн платформата за електронни публични търгове.