Красимир Вълчев по време на организираното от МОН обществено обсъждане за влизането на предмета "Добродетели и религии" в училище, предаде репортер на "Фокус".
"Чухме някой неверни тези като например, че искаме да въведем задължително вероучение или ще отнеме светският характер на образованието или ще се учи п действиа неконфесиона програма. Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички европейски страни, в които се учи религия, но ние трябва да да дадем на децата знания и умения благодарение, на които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият уменията си за разпознаване на добро и зло", каза още той.
От отговор на минисър Вълчев стана ясно още, че предметът "Религии и добродетели" ще се учи от 1. клас от 2026/2027 учебна година, ако промените в закона за предучилищното и училищното образование бъдат приети на есен.
"Ние не предлагаме задължителен час по религия, това ще е час по етично възпитание, час по възпитание в добро. Ако предложението се приеме в Народното събрание, ние смятаме че трябва да се изработи различна от сегашната не конфесинална учебна програма. Новата програма трябва да бъде съчетаваща хуманистичното, философското, културното, етично възпитание със занието за религиите, а не - догматична програма базираща се на плуралистичен подход", обясни министър Вълчев.
"Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование", каза министърът.
"В тази програма ще има религия, ние и в момента имаме религия в учебните програми - няма как да нямаме цялата българска и европейска култура и цивилизация е продукт на християнското ни наследство", обясни той.
Всеки ще родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без елемент на конфесионално образование. Отчитаме нашият пропуск - на Министерството на образованието и науката, че не представихме подробна концепция за предмета, затова планираме до 8 май да публикуваме концепцията на алтернативната програма, която ще даде повече яснота. Това заяви министър Часът по "Добродетели и религии" ще е по избор, МОН публикува концепция за алтернативната програма до седмици

©