Кирил Петков обяви, е над 300 млн. лв. Провизиране на практика означава, че 300 млн, лв няма да бъдат върнати. Във фирмите няма обезпечение", това каза изпълнителният директор и член на УС на банката Цанко Арабаджиев за NOVA.
Той коментира обвиненията на ГЕРБ за злоупотреби в ББР. Арабаджиев обясни, че при поемането на управлението на банката през 2021 г. са заварили "тежко положение": "Имахме също така наследство по привлечените средства, с които работи банката. Банките за развитие привличат средства от други по-големи Банки за развитие, формирани от различни държави. Нашето учудване беше огромно, когато установихме, че вместо да работи активно с такива партньори, над 90% от привлечените средства от финансови институции, са от няколко китайски банки", обясни изпълнителният директор на ББР.
"Това не е непременно лошо. Важни са условията, при които са привлечени тези пари", допълни той.
Според новото ръководство условията биха били много по-добри, ако се е работило с други банки.
"Затова започнахме разговори с най-големите инвестиционни банки в света", каза Арабаджиев. Стана ясно, че ако банката емитира облигация, с която да замени задължения към китайските банки, без да получава нов дълг, без да увеличава общата задлъжняемост, банката би спестила около 10 млн. лв. годишно", каза той.
Според обвиненията на ГЕРБ, отправени към ръководството на банката, назначено от Кирил Петков в качеството му на министър на икономиката, са нанесени щети от 1 млн. лв. Тези пари били дадени от банката за консултантски и адвокатски услуги.
"Адвокатските кантори, които се занимават с това, са кантори в Лондон. Големият разход е за тях", обясни Арабаджиев. Той подчерта, че адвокатските кантори и инвестиционните банки, са същите, с които работи държавата в лицето на МФ. Те са отговорни за емитирането на държавния дълг.
"Общата сума на банковата провизия на кредитите в ББР, които