Бюджетът за общественото осигуряване не срещна пълна подкрепа, Асен Василев предупреди - да не се допускат гета по доходи
© БГНЕС
Той обаче не бе подкрепен от всички социални партньори. От АИКБ и Съюзът за стопанска инициатива се въздържаха от подкрепа. КНСБ и КТ "Подкрепа" се обявиха против.
Бюджетът за Държавно обществено осигуряване за следващата година е в размер от 24,343 млрд. лева.
В бюджета е записано, че от 1 януари 2024 година се увеличава прага на максималния здравноосигурителен доход до 3750 лева, от 1 юли всички пенсии се увеличават с 11%, а обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст остава на 780 лева.
Ръстът на пенсиите ще бъде в размер на 11%, по швейцарското правило, - 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход. Минималната пенсия за стаж и възраст трябва да достигне 580,57 лева, а социалната пенсия за старост - 307,07 лева.
Минималният осигурителен доход се изравнява с минималната работна заплата - 933 лева.
Увеличение има и в учителските запати - те трябва да достигнат 125% от средното възнагражданение в страната.
Друг текст предвижда работодателите да поемат първите два дни от болничните, като досега се поемаха първите три.
Минималният размер на обезщетението за безработица е заложен да бъде 18 лева, а максималният - 85,71 лева.
Според социалният министър Иванка Шалапатова параметрите на бюджета за Държавно обществено осигуряване гарантира баланса между социално приемливите решения за осигурените лица, пенсионерите и бюджета.
Асен Василев заяви, че в основата на икономическата политика залага повишаването на средноевропейските равнища. По думите му в момента България се придвижва с около 1,5% на година, което означава, че ще е нужно едно столетие за достигането на останалите западноевропейски страни. Според Василев това се дължи на недостатъчното капиталово формиране в икономиката - това се случва чрез инвестициите на държавата или бизнеса.
Той обяви, че кабинетът иска да запази плоския данък. Причината за това е стимулирането на икономическото развитие. Василев предупреди обаче, че ножицата на неравенството расте и тази тенденция трябва да бъде обърната, за да се гарантира това.
Василев каза още, че в България не трябва да се допуска образуването на гета с ниско заплащане, некачествен труд и изоставени региони.
КНСБ не подкрепиха бюджета. От КТ "Подкрепа" смятат, че трябва да има 20% увеличение на доходите на работещите в НОИ. Те подкрепят ръста на максималния осигурителен доход, но са против максималния и минималния размер на обезщетението за безработицата, запазването на обезщетението на дете до двегодишна възраст.