"Булгартрансгаз" е спрял договора за разширение на "Чирен", за да не се възпрепятства проверката на Европейската прокуратура
©
Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, който отговаря на депутатски въпроси във връзка с причините за прекратяване на договора за устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на строеж: "Разширение на капацитета на "ПГХ Чирен" – сондажен фонд" между "Булгартрансгаз" ЕАД и ДЗЗД "Ю Джи Ес Дрилинг Чирен" и влиянието на започналото разследване на Европейската прокуратура върху крайните срокове за завършване на проекта за разширение на газохранилището.
Енергийният министър заяви, че на 16 октомври е назначена работна група, която е трябвало да проучи възможностите за продължаване на дейностите по проекта. Техният анализ е показал, че трябва да се пристъпи към "по етапно изграждане на необходимия сондажен фонд на хранилището". Експертите са предложили да се проведе нова обществена поръчка за инвестиционно проектиране, доставка на материали и оборудване, прокарване и въвеждане в експлоатация на три броя експлотационни сондажа, в която конкретно и еднозначно да бъдат заложени изискванията за вертикален тип сондажи.
Министърът категорично заяви, че проектът трябва да бъде реализиран в максимално най-кратък срок. Той каза, че е поставил като цел още в следващия нагнетателен сезон да има увеличен капацитет за нагнетяване и съхранение, а след прокарване на сондажите да има увеличение и на капацитета за добив.
Владимир Малинов заяви, че категорично няма нарушения при провеждането на обществената поръчка.
От изказването на министъра стана още ясно, че във връзка с проверката той е изпратил писмо на 15 август до ръководствата на "Булгартрансгаз" и Българския енергиен холдинг, в което настоява за пълна защита на проекта и предприемане на навременни действия, за да бъде предотвратено накърняване на финансовите интереси или неправомерно разходване на средства, отпуснати от Европейския съюз.
С новите мощности ще се осигури възможността за увеличение на капацитета за съхранение от 550 млн. куб. м. на 720 млн. куб. м. за добив и нагнетяване.