"Българският геном все още не е достатъчно проучен". Това заяви доц. Мария Левкова от Медицинския университет във Варна в ефира на NOVA NEWS. Медицинската генетика се утвърждава като един от най-бързо развиващите се и иновативни клонове на тази наука. Все повече пациенти прибягват до подобна диагностика. Д-р Левкова работи по проект за рака на дебелото черво, който да определи биомаркери. С тях още в ранен етап ще може да се установи заболяването.

Неизвестните около българския геном са една от причините за инициативите на Европейския съюз за разработки в тази област. "Необходимо е да участват повече пациенти в тези изследвания, за да се натрупа масив от данни каква е нормата на нашия геном", каза д-р Левкова.

"Ние знаем, че за нашия геном има няколко определени мутации, като например, пациентите от ромски произход си знаят, коя е най-честата мутация за муковисцидоза. За българите в южните части на страната се знае, че съществува риск за таласемия. Оказва се, че така наречените редки заболявания у нас не са чак толкова редки", допълни медикът.