Галин Цоков с ректори на петте най-големи държавни университета в Албания – Тиранския университет, Политехническия университет в Тирана, Университета на Елбасан, Университета в Корча и Университета на Дуръс.
Проф. Цоков пое ангажимент да съдейства за осъществяването на такава среща между ректорите, на която да бъдат обсъдени възможностите за по-задълбочено сътрудничество. По думите му и досега албански студенти са участвали заедно с български в обмени по програма "Еразъм“, но в следващия програмен период има възможност това партньорство да се разшири. Друг инструмент е програмата "Хоризонт Европа“, в която могат да участват учени от двете страни, обясни проф. Цоков.
"За нас България е приятелска държава“, изтъкна председателят на Конференцията на ректорите в Албания проф. Артан Ходжа, който е и ректор на Тиранския университет. Той подчерта, че двете страни имат много общи неща, а Албания има желание да стане член на Европейския съюз, към който България се присъедини през 2007 г.
Част от интеграцията е и сътрудничеството в областта на образованието. Ректорът на университета в Елбасан "Александър Джувани“ проф. Скендер Топи изтъкна, че голяма част от академичния състав на висшето училище се състои от завършили в България преподаватели. Възпитаник на Югозападния университет "Неофит Рилски“ е и ректорът на Университета на Корча Димитри Бело. Той посочи като проблем липсата на дистанционно обучение във висшите училища в Албания, за въвеждането на което страната може да ползва българския опит.
Проф. Цоков постави пред ректорите въпроса за изучаване на български език в албанските университети. В момента български се учи само в Тиранския университет, като при изявено желание за въвеждане на такава специалност и в други висши училища в страната МОН може да съдейства с осигуряване на лекторати.
В срещата участваха още ректорът на Политехническия университет в Тирана проф. Андреа Милчари, деканът на Факултета по професионални изследвания в Университета на Дуръс доц. Осман Метала, посланикът на България в Албания Ивайло Киров, началникът на политическия кабинет на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска и парламентарният секретар на МОН Чавдар Здравчев.
Български и албански университети ще разширят сътрудничеството си, като разработват съвместни програми за обучение на студенти и докторанти, както и общи изследователски проекти. За целта се предвижда провеждане на двустранна среща между ректори на висши училища от двете страни. Това стана ясно по време на среща в Тирана на министъра на образованието и науката проф. Български и албански университети разработват съвместни програми за обучение на студенти

© МОН
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Ад на магистрала "Тракия"!
20:20 / 28.04.2025
Много студена сутрин ни очаква
19:39 / 28.04.2025
Фармацевт: Най-евтиното лекарство не е най-доброто
19:22 / 28.04.2025
Вилис Цуров: Технологично сме в крак с времето, но административн...
21:08 / 28.04.2025
Доц. Наталия Киселова: Скандал може да стане от най-малкото. Парт...
19:54 / 28.04.2025
Сарафов: Прокуратурата ще е безкомпромисна към пияни и дрогирани ...
17:18 / 28.04.2025
Актуални теми