Целта на визитата на австро-унгарската граница, на която присъстваха още румънски и унгарски представители, бе запознаване на място с организацията на работата на австрийските власти след повторно въведения граничен контрол по вътрешните граници на страната. Очаква се идентични мерки да влязат в сила след 1 януари 2025 г. по българо-румънската и румънско-унгарската граници за период от 6 месеца.

За разлика от досега осъществявания стопроцентов граничен контрол, тези проверки ще бъдат ориентирани конкретно към противодействие на трансграничната престъпност и контрабандата на мигранти, без да затрудняват движението на гражданите.

В този смисъл облекчаването на натовареността ще бъде осезаемо не само на българо-гръцката граница, където ще се прилага комплекс от компенсиращи мерки в граничната зона, но и по българо-румънската граница - където граничните проверки ще филтрират единствено идентифицираните рискови превозни средства и пътници.

Прилагането на тази временна мярка е изцяло съобразено с принципите на Кодекса за шенгенските граници, като нейната цел е да даде пропорционален отговор на актуалните предизвикателства пред европейската сигурност, едновременно с това съхранявайки свободата на движение.

През последната година България и Румъния положиха изключително сериозни усилия, които по недвусмислен начин доказаха, че приемането им в Шенген и по сухопътни граници не крие допълнителни рискове за вътрешната сигурност на Шенгенско пространство. Точно обратното - този факт допълнително ще засили взаимодействието между правоприлагащите служби за постигането на конкретни резултати. Пример за това е и настоящата среща, по време на която бе обсъдена възможността тя да прерасне в регулярна инициатива.