Българка спаси човешки живот, получи отличие: Това бяха най-дългите ми седем минути в живота ми
© bTV
"Получихме с моя колега сигнал в 5:30 сутринта. Отидохме там, активирахме светлини, сирени. Майката се опитваше да му окаже първа помощ. Жената беше доста стресирана. Доста неуспешно му оказваше първа помощ“, каза Зашева пред bTV.
"Това бяха най-дългите ми седем минути в живота ми“, добави тя.
"Аз получих сила отнякъде, която не можах да спра, просто дадох абсолютно всичко от себе си. Продължих да му говоря, защото едно от правилата е, в подобен вид случаи, трябва да му говориш на човека, трябва да казваш "Кажи ми нещо" "Върни се", "Стой с мен", да го провокираш нещо да каже“, разказа Зашева.
Мария определя работното си място като "епицентър на престъпността“ в Торонто. Въпреки напрегнатите ситуации, с които се сблъсква всеки ден, тя обича професията си. Дълги родини работи като пробационен офицер, при когото хора с условни присъди отиват да се разписват. Пътят от бюрото до участъка обаче се оказва не толкова лесен.
"Много трудно се става. Има физически компонент на изпита, има логика, има математика, има сценарии, които трябва да се отговарят, има въпроси много. В края на петото ниво на интервюто има среща с психолог“, каза тя.
"Много хора отпадат и ако случайно отпаднеш, трябва да чакаш една година преди да кандидатстваш отново“, подчерта Зашева.
Най-трудното в професията се оказва системата. "Проблемът в Канада, според мен, е, че много хора, които имат оръжие, но нямат лиценз, ползват такова. Това създава големи проблеми, че много минават през системата, застават пред съдия на следващия ден и ги пускат на свобода. Това за нас е голям проблем, защото ние постоянно арестуваме хора, които постоянно после ги освобождават и е една въртележка огромна до безкрай“, посочи тя.
Извън професията, Мария е щастливо женена, има две деца, които много се гордеят с нея.
"Веднъж тук бяха написали статия за мен, която се въртеше в социалните мрежи и малката ми дъщеря беше коментирала отдолу "Това е моята майка", която за мен беше най-голямото признание“, сподели българката.
Народните танци се оказват другата и стихия. Има ансамбъл, който ръководи с българин-колега в полицията. "Правим концерти за Коледа, за 3ти март, за 24 май. Всички са много превъзбудени, когато изкараме една сцена, пълна с деца, танцуват с български носии. Много е вълнуващо за публиката и за мен като ръководител, разбира се. Аз съм много горда, че поддържам българския дух“, споделя тя.
"Аз имам много голямо уважение към българските полицаи, въпреки че много малко знам за това как оперират. Чувала съм неща, които са не толкова добри, чувала съм и добри неща“, заяви Зашева.
"Бих им казала да кажат "Не" на насилието, на агресията и на корупцията и да не се страхуват, дори да са единици, да застанат смело и да кажат "Аз това няма да го направя!" Някой трябва да е пръв. Все някой трябва да е пръв е да "повлече крак" както се казва“, категорична бе тя.