България може да стане пълноправен член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) до края на тази или началото на следващата година. Това стана ясно след като днес в централата на организацията в Париж, министърът на земеделието Георги Тахов и екипът му приключиха успешно преговорите по най-големите теми за присъединяване, а именно "Земеделие" и "Рибарство".

Членството в ОИСР, която обединява някои от най-богатите държави в света, е важно за България, тъй като с него се повишават възможностите за инвестиции, обменът на образователни и икономически политики, но и репутацията на страната.

България бе поздравена от останалите страни членки за края на преговорите по темите Земеделие и Рибарство. Така, очакванията за прием в ОИСР и приключване на преговорите за останалите теми, включително търговия, до края на годината стават съвсем реалистични, предаде обществената телевизия.

Марион Йансен, директор на Дирекция "Търговия и земеделие" в ОИСР: "България приключи процеса на преглед на своите земеделски политики и практики от Комитета по земеделие и това е важна стъпка напред към цялостния процес за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие."

Така, три години след като страната започна официално процеса по присъединяване към ОИСР, повече от две трети от преговорите по различни теми са приключени. Сред тях именно земеделието и рибарството са най-обширни, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов.

Георги Тахов, министър на земеделието и храните: "Нашата амбиция е до края на тази година да затворим всичките глави и най-късно през началото на следващата година, а именно през 2026 година, ние да станем пълноправен член на ОИСР. Това е успех не само за сектор земеделие, това е чисто институционален и политически успех за нас."

С членството в организацията, България ще има достъп до данни, полезни практики в сферата на образованието, здравеопазването и икономиката от целия свят. Преговорите по останалите теми, включително търговия, продължават през октомври. Заедно с България, Румъния и Хърватия също кандидатстват за членство в клуба на развитите икономики, в който членуват 38 страни. Заедно с тях, кандидати са още Бразилия, Аржентина и Тайланд.