На 18 юли се навършват 187 години от рождението на на Васил Левски. Честванията вече започнаха в страната.

Традицията започна с официалното откриване на Националния поход "По стъпките на Апостола“ на 11 юли от паметника на Апостола на свободата в Плевен и ще завърши в родния град на Левски Карлово, където всички участници ще бъдат посрещнати тържествено на площад "Васил Левски“ и ще участват в събитията, под патронажа на държавния глава Румен Радев. Официалната програма в Карлово ще завърши с изнасяне на знамето на Карловския революционен комитет и тържествена митинг-заря на централния площад в града.

Васил Иванов Кунчев, познат още като Васил Левски, е български революционер, идеолог, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение.

Той е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Той има двама братя- Христо и Петър и две сестри- Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия, за да вземе участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради уменията, които претежава като: ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения).

През март 1862 г. се влючва във формирането на Втората българска легия (1867-1868). Прави две обиколки в България, по време на които изгражда първите революционни комитети в Ловеч, Плевен, Карлово, Сопот за подготовка на въоръжена борба срещу поробителите.

Участва в създаването и на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. Изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в България, а ба Общо събрание на БРЦК в Букурещ е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония“, след което напуска Букурещ и продължава освободителната си дейност в България. 

На 27 декември1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче (намиращо се в Ловешко). Разпитван от Специална следствена комисия близо пет дни, след което на 14 януари е изготвен заключителния протокол, с който се предлага да бъде осъден на смърт.

На 6 февруари ст. ст. (18 февруари н. ст.) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти,

На 19 февруари всяка година България отбелязва годишнината от смъртта му, като в цялата страна се организират тържествени чествания.