Сдружението на аудиовизуалните автори (SAA), което обединява 33 организации за колективно управление на права от 25 европейски държави, изразява дълбока загриженост относно продължаващото нарушение на авторските права в България. Страната ни остава единствената в Европейския съюз, в която аудиовизуални произведения се препредават без каквото и да е възнаграждение за техните автори.

Въпреки въвеждането на европейската Директива 2019/789 в българското законодателство, липсва реален напредък по нейното прилагане. Български и чуждестранни режисьори и сценаристи не получават възнаграждение за излъчването на своите произведения от кабелни и сателитни оператори.

Основният проблем се корени в неефективната процедура за определяне на тарифи, заложена в Закона за авторското право и сродните му права. Ползвателите често протакат преговорите и продължават да излъчват защитено съдържание, без да изпълняват финансовите си задължения към носителите на права. Вследствие на това българските ОКУП-и не могат да събират и разпределят дължимите възнаграждения.

През 2020 г. българската организация ФИЛМАУТОР, член на SAA, подаде официална жалба до Европейската комисия – с подкрепата на SAA и CISAC. Комисията потвърди, че ситуацията се дължи на лошо прилагане на законодателството на национално ниво, но към момента българските институции не са предприели ефективни мерки.

"Това е дългогодишен и системен проблем, който лишава авторите от основното им право на справедливо възнаграждение. Призоваваме българските власти и министъра на културата да реагират незабавно и да гарантират прилагането на европейското право“, заявяват от SAA.

Ако нарушението продължи, организацията предупреждава, че ще сезира европейските институции и ще разгласи случая чрез своите международни комуникационни канали.

Прочетете цялото писмо тук.