Людмила Петкова по време на изслушването си в парламента, предаде репортер на "Фокус".
Глава RERowerEU е част от Плана за възстановяване и устойчивост. Инвестициите трябва да са свързани с областта на енергетиката - намаляване на карбонизацията, повишаване на енергийната ефективност на сградите, устойчив биометан и водород, внедряване на енергия от възобновяеми енергийни източници, преодоляване на енергийна бедност, намаляване на търсенето на енергия и транспорт с нулеви емисии.
България е трябвало да разработи тази глава не по-късно от 31 декември 2023 година, като тогава е можело да получи 20% от средствата авансово, обясни финансовият министър.
На последното заседание на ECOFIN (Съветът по икономически и финансови въпроси) Европейската комисия е уведомила всички държави членки, че България няма разработен глава RERowerEU и е помолила в най-кратък срок да бъде разработена такава.
"Тази глава е част по преговорите за предоговаряне на самия План за възстановяване и устойчивост. На 5 февруари 2024 година е изпратен на ЕК предварителен план на промените в ПВУ. В периода 18 - 20 март 2024 година е проведена техническа мисия на ЕК, в която са дискутирани предложения за промени в ПВУ, включително в RERowerEU. Подготовката за изменението продължава и в момента, тъй като е в тясна връзка, както с предоговарянето на реформата за декрабонизацията на енергийния сектор и отпадане за отделяне на собствеността на "Булгартрансгаз" и ЕСО от корпоративната структура на БЕХ, така и с подготовката за глава RERowerEU", заяви служебният министър.
20% европейски средства от Плана за възстановяване и устойчивост е пропуснала да получи страната ни заради неразработването на главата REPowerEU. Това съобщи служебният финансов министър