Брокери казаха какво ще се случи с цената на имотите, когато търсенето надвишава предлагането
©
Той отбеляза, че в началото на годината се е наблюдавал спад в търсенето на недвижими имоти. "До средата на годината огледите намаляха драстично – с около 20-30%. Тогава на пазара бяха купувачите, които имаха крайна нужда. От средата на годината обаче се усеща доста положителна тенденция и смятам, че ще има наваксване през второто полугодие на 2023 г.“, прогнозира Цветелин Иванов.
Според данни на НСИ всяко трето жилище в столицата е необитаемо, а тенденцията се наблюдава от години, отбеляза той. "Извън столицата процентът на необитаеми жилища достига 50%. Спрямо 2011 г. ръстът е двоен. Тогава в София необитаемите жилища са били 21%, а за страната – 25%“, посочи Иванов.
Според него един от начините за справяне с този проблем е собствениците на тези жилища да плащат по-високи данъци. "Това ще доведе или до продажбата им, или до отдаването им под наем, за да влязат в употреба. По този начин ще се изсветлят приходите от наем и плащането на 10-процентовия данък "Печалба“, обясни брокерът.
В момента пазарът на имоти в големите и средни градове в страната е стабилен. "В Пловдив и Варна пазарът се опитва да догонва софийския паралелно като темпове. При ваканционните имоти за първа година имаме много лек спад в търсенето спрямо предходните три-четири години. Имахме бум в търсенето през 2020 г., когато българинът беше затворен по време на Covid кризата и накупи много имоти. Основният купувач на ваканционни имоти в момента са българите. Много рядко се срещат сделки с чужденци в момента“, каза още Цветелин Иванов.
Брокерът от KD Estates Ивайло Стоименов заяви, че търсенето на качествени имоти в столицата надвишава предлагането. "Когато нещо излезе на пазара и то е наистина качествено, в добър квартал, в добро състояние, на добра цена, то изчезва веднага. Доколкото търсенето все още надвишава предлагането, не виждам перспектива за спад на цените“, коментира той.
Обикновено имотите, които се задържат по-дълго време на пазара, са оценени твърде високо или има някакъв проблем при тях, отбеляза брокерът.
Цените на имотите в столицата са най-високи в престижните квартали като "Лозенец“, "Изток“, "Яворов“, "Иван Вазов“, както и южните квартали.
Ивайло Стоименов отбеляза, че по време на пандемията краткосрочните наеми са се превърнали в бреме за собствениците на имоти, но според него това скоро ще се промени.
"София е европейска столица и ще се интегрира още по-пълноценно в Европейския съюз, което ще привлече повече чужденци и туризмът ще се съживи. Очаквам Airbnb и Booking отново да се превърнат в печеливш бизнес. Когато дойдат туристите отново в мащаба преди пандемията, това би се отразило и на цените на жилищата в централната част и атрактивните квартали“, прогнозира Стоименов.