В момента в България има недостиг на единици лекарствени продукти, за които проблемите са или свръх търсене, за което няма достатъчен капацитет или производствени проблеми. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ). Повод за думите й е изказването на Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, който преди дни заяви, че над 80% от лекарства, които липсват, са продукт на паралелен износ и това е основната причина за тяхната липса.

"Сблъскваме се с неверни твърдения всеки ден, говори се за нерегламентиран износ, който всъщност, няма нищо общо с износа. Износът е възможен, едва когато са задоволени потребностите от лекарствени продукти в България. Големите играчи, за които говори г-н Костов, са големи, защото спазват закона, на първо място. И те са обществено отговорни, и са изключително посветени на това да бъдат в унисон с идеята за конкуренцията, за свободното движение на стоки в рамките на Европейския съюз, което е нашето голямо семейство. И благодарение на което в България има толкова голямо разнообразие от лекарствени продукти с такава висока степен на защита, безопасност и сигурност. Ние сме част от системата за верификация до българския пациент на лекарство, което е фалшиво, в законната верига няма да достигне. Изправени сме пред проблема да има некоректни участници, и тези некоректни участници не могат да се борят с промени в нормите за лекарствата, те трябва да се преследват с всички мерки, които Наказателния кодекс предлага", уточни Маринкова.

Те отправи и апел: "Говорейки за незаконните практики, например контрабандата на лекарства, когато едно лекарство по някакъв начин, напълно незаконно от България излиза и стига до някъде другаде и се оказва, че то не е това, което е, тук трябва да се намеси правораздаването с цялата му сила и това да се нарича престъпления с лекарства. Нека да спрем да говорим за износа, който е толкова строго контролиран, че всички имат интерес да спазват закона, но тези, които нарушават закона, извършват престъпления с лекарства и те трябва да се наричат по този начин - контрабанда или престъпления с лекарства, а не да ги крием зад законна дейност, и да смесваме понятия, за да объркваме хората".

По думите й няма нито едно лекарство, което да липсва в момента, заради износ: "И това са митове, които трябва да бъдат развенчани, и да се търсят решенията, а именно как да бъдат подпомогнати тези производители, капацитетът им да бъде обезпечен, за да може да отговори на потреблението, как да се избегнат производствените проблеми или как да се реагира чрез допълнителни доставки или чрез други механизми? Подменяйки разговора, говорейки за несъществуващото лишение на пациентите, заради псевдоидеята, че износът ги е ощетил, ние никога не стигаме до реалния разговор какво да се направи, за да ги има тези лекарства, които пациентите търсят", категорична бе Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ).