Все още има шанс за присъединяване на "Демократична България" към преговорите за съставяне на правителство. В тази последна седмица преди връчването на мандата би трябвало да се изясни дали се върви към четворна коалиция или към една много по-нетрайна формула, която ще разчита на плаващи мнозинства. Това каза управителят на Агенция "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

Към момента преговорите между политическите партии не са прекратени, но това не означава, че не може да се стигне до патова ситуация, смята тя.

"Комуникационните формати говорят за това, че този път ще се стигне до сформиране на правителство. Но бих запазила известен скептицизъм по отношение на съдържателния формат, който към момента се очертава", коментира Димитрова.

При изключване на "Демократична България" от разговорите, гласовете на останалите политически партии не стигат за излъчване на стабилно правителство и трябва да се разчита на друга политическа сила или да има правителство на малцинството.

"Тази формула се очертава като нестабилна по отношение на ключови приоритети, които до момента са заявявали отделните партии що се отнася до финансовата политика и дисциплина, въвеждането на еврото, подхода към съдебната реформа, подкрепата за Украйна, дела на БВП за поддръжка на въоръжените сили. Има доста сериозни подводни камъни. Те биха съществували и във вариант с "Демократична България", но тогава бихме имали по-стабилизираща формула на две политически сили – ГЕРБ и ДБ, които имат еднакви виждания в много по-голяма степен, и други две политически сили, с които биха могли да водят една балансирана политика. Към момента тази формула изглежда двойно нестабилна заради липсата на достатъчно гласове и липсата на стабилизиращи по-дългосрочни политики, които да направят това правителство устойчиво", обясни социологът.

Според нея разделителната линия в преговорите между ГЕРБ и ДБ вероятно е била фигурата на премиера: "Не бих поставила личността му, а по-скоро знаковото, символното звучене на фигурата на Росен Желязков, че тя е тясно обвързана с ГЕРБ. Втората линия, по която трябва да търсим различия, са вижданията за това в какъв ред би трябвало да се осъществяват най-непосредствените стъпки по отношение на избора на ВСС, на главен прокурор и други ключови фигури в регулаторите. И от двете страни има натрупани достатъчно напрежения и недоверие, достатъчно вътрешни подозрения така, че те не могат да бъдат лесно изчистени", коментира Боряна Димитрова.

Заявената подкрепа от страна на "Алиансът за права и свободи" за правителство на малцинството при спазване на санитарния кордон около Делян Пеевски и при неучастие на "Възраждане" според нея не е достатъчна за стабилно управление. При всеки един законопроект и по-съществени политики управленското малцинство би срещнало сериозни изпитания, които биха дестабилизирали управляващата коалиция, смята Димитрова.

Правителство на малцинството означава, че то ще има не една, а поредица от опозиции: "Ако не влезе ДБ, опозиция ще бъде и ПП-ДБ. Това е една доста трудна политическа среда в и без друго крехкия баланс на политическите сили, който се търси в момента", допълни социологът.