ГЕРБ е в правителството като мандатоносител и еднакво равен, въпреки всичко, което имаме в повече. Това е моята партия, но тя е патерица на БСП и ИТН. Когато ви казвах да приемем гръцкия модел, не се направи. Сега това имаме, ние сме една патеричка. Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов в кулоарите на парламента.

Той каза, че отговорността е на четирите партии в управлението. 

Лидерът на ГЕРБ-СДС коментира искането за сваляне на Костадин Ангелов от председателския пост на Съвета за съвместно управление така: "Това, което съм чул от вас, това знам". 

Попитан за правото на ДПС-ДПС за назначения във втория и третия ешелон на властта, той каза: "Да говорят с премиера Желязков, той назначава заместник-министрите". 

Борисов бе категоричен, че не дава указания на премиера за управлението или назначенията: "Всеки трябва да си знае мястото и аз си знам моето. Аз не съм факторът". 

Лидерът на ГЕРБ-СДС коментира, че ако бюджетът на страната не бъде приет, това би довело до увеличаване на дефицита: "Дефицитът е към 1,4 млрд. лева за февруари. Ще се работи с 1/12, ако някой не иска да се приеме бюджет". 

"От един бюджет, в който има повече пари за всичко, да не се приеме и да бъде с 1/12 от стария бюджет - всеки ще си понесе отговорност за гласуването", каза още той.

Борисов смята обаче, че никой няма изгода кабинетът да падне сега: "Игнорирам всеки, който има крайни позиции, защото в момента трябва да събираме вместо да разваляме". 

Попитан за регулаторите, той каза, че ГЕРБ-СДС ще има своя номинация за конституционен съдия и подчерта, че ако предложените номинации на Комисията за защита от конкуренцията не получат одобрение, то съставът ѝ няма да бъде подменен. 

Той коментира и протестите на "Възраждане" срещу въвеждане на еврото: "Всичко, което правим в момента, е в полза на хората. Така разсъждаваме в ГЕРБ. Колегите от "Възраждане" имат друго мнение, в края на краищата парламентът решава".

Борисов каза, че случилото се пред сградата на Европейската комисия е вандалски акт: "Не мога да разбера - може ли да трошиш, да палиш и след това да кажеш, че това били политически арести. Да ходиш да мелиш полицаите с яйца и след това да кажеш, че Борисов ти е виновен. Да не съм ги накарал аз да ходя да палят". 

Той изрази увереност, че през лятото на тази година България ще получи зелена светлина за членство в еврозоната от 1 януари 2026 година. 

Критиките на лидера на ГЕРБ-СДС бяха насочени и към президента Радев: "Много е угодно да стоиш отстрани и за всяко нещо да казваш как трябва да се направи и колко да се направи. Когато става въпрос за пенсии, швейцараското правило, когато е за армията, да се даде повече, когато става въпрос за учители и лекари - да се даде повече". 

Той подчерта, че държавният глава е участвал в управлението чрез сформирането на няколко служебни кабинета в последните години: "Четири правителства да имаш и да кажеш "И аз искам да знам", но и аз искам да знам какво се направи тези четири години".