Борислав Сандов: България не разполага с достатъчно техника за превенция на пожари
©
Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
"Докато България и българските политици и българското население все още смята климатичните промени като незначим фактор, то ние ще виждаме следствието на климатичните промени и няма да можем да се адаптираме достатъчно навреме за тях.“
По думите му само когато ни застигне някакво бедствие, пожар или наводнение, се сещаме за тази тема, след което всичко отново утихва, за да се появи новата такава със следващото бедствие. "Ще имаме все по-често такава природни екстремни явления, и България е застрашена от загуба на огромни площи на пожари, което след себе си води до други бедствия. След един пожар изчезва водата за напояване, след един пожар нарастват рисковете за наводнение при интензивни валежи, защото гората има не само функциите да пречиства въздуха, тя е екосистема за биоразнообразие, тя задържа водата при наводнение и тя задържа и създава условия за подпочвени води, които да захранват нуждите на населението от питейна на вода в последствие,“ обясни той.
Борислав Сандов разказа още, че основният проблем при горските пожари е гасенето от въздуха, и още 2021 година България е разполагала с възможности за закупуването на такава с европейски пари, но не е осъществила тази програма, защото няма институция, която може да поеме отговорност и да подслони нови хеликоптери за гасене на пожари. "Всички други държави в региона, освен Северна Македония и България, имат налични звена, имат налична техника за гасене на пожари от въздуха. Само тук, в България, нямаме, заради подценяването на въпроса.“
Учените са категорични: екстремните прояви на времето ще зачестяват. Тази година е поредната най-топла и от тук насетне ще стават все по-топли години, все повече екстремни прояви на времето. Ние може би сме изпуснали момента да предотвратим климатичната криза. Всъщност това, което се случва последните 10 години в Гърция по отношение на пожарите, ще се случва следващите 10 години в България,“ категоричен е той.
Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ трябва да излезе от системата на МВР, трябва да е отделно звено, защото след повече ще имаме нужда от подобно нещо, посочи Борислав Сандов и обясни, че МВР не желае да се реформира в това отношение. Според него често обсъжданата европейска армия трябва да бъде Агенция за отбрана и спасяване, "за да може да разполага с определената техника, ще има регионални звена и ще може да се отзовава веднага и ще бъде системен подход.“