"Липсва информация какво предприема България за недопускане на потенциална нова бежанска вълна към страната ни. Краят на управлението на Башар Асад създава много въпросителни за бъдещето на региона, рано е да се радваме на кадри как бежанци се връщат в Сирия", заяви съпредседателят на ПГ на "БСП-Обединена левица" Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.

Левите предизвикаха изслушване в Народното събрание на служебния министър на външните работи Иван Кондов и служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков за мерките, които предприема правителството за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия изток и по-конкретно в Сирия.

Гуцанов обърна внимание, че едно денонощие след падането на режима на Асад, държавите с най-много сирийски бежанци на своя територия, сред които Австрия, Германия и Франция, са прекратили разглеждането на молби за предоставяне на убежище, което поставя под въпроса вижданията за връщане на сирийци към техните родни земи. "Ако тази политика бъде продължена, какво ще се случи с идващите към Европа? Простата логика показва, че те ще останат в държавите по пътя си, а първата държава сме ние. Ще повдигне ли този въпрос България на европейско ниво", попита социалистът.

Той подчерта, че като външна граница на ЕС, трябва да работим за обща политика, за да не останем ощетени или сами на първа линия. Депутатът посочи още, че безспорно добрата новина, каквато би била скорошното решение за пълноправното ни приемане в Шенген, създава предпоставки все повече мигранти да се насочват към нас заради по-лесния достъп до Западна Европа.

Борислав Гуцанов отправи въпроси към служебната власт дали е свикан Съветът за сигурност към МС, както и дали има постоянна информация от службите за сигурност за динамичната ситуация в Близкия Изток. Той обърна внимание, че МВР на практика няма професионално ръководство – дали това затруднява дейността му? Предвижда ли се затягане на охраната на границите ни?

"Действията за гарантиране сигурността на страната ни са неотложни задачи, към които трябва да се подхожда сериозно. Тези въпроси изглеждат далечни, но рискуваме да се окажат близки и да нямаме отговор. Надяваме се на сериозен дебат по въпроса, който смятаме, че е един от най-важните в момента за Европа и за България", категоричен бе Гуцанов.