Борислав Ангелов: Предложението Никола Минчев да оглави евролистата на ПП прилича на пращане в политическа пенсия
© Фокус
"Някои от тях вече започнаха да дават ясен сигнал, че няма да бъдат част от правителството след месец март. От друга страна – някои министри започват да бъдат по-активни медийно, да демонстрират, че вършат много работа, а през последната една година какво свършиха – никой не разбра. Не съм видял някои от министрите да е извършил значима реформа ресора си. Повечето се бяха снишили, за да видят какво ще се случи и накъде ще задуха вятърът", обясни той.
"Възможно е настоящият финансов министър Асен Василев да стане втори вицепремиер след ротацията", прогнозира политологът и добави: "Наистина очаквам да извършат промени в състава, защото в този вид на правителството се видяха няколко неща, които показаха, че не е добре така да работи самият Министерски съвет. Парламентът много пъти се превръщаше в конвент – там са големите имена, много бивши министри. Те са запознати с материята. А големите инициатори, които захранват Народното събрание със законопроекти и отстояват предложенията, трябва да са членовете на Министерски съвет".
Президентът и другите "играчи" на политическата сцена
"За сглобката ще бъде интересно какво ще е поведението на президента Румен Радев, когато тръгне да се извършва ротацията. А то няма да бъде градивно. Очевидно на него и на кохортата му им се услади да държат и изпълнителната власт. Затова държавният глава в момента е толкова нервен", смята Ангелов.
"След ротацията ДПС ще запази своята роля в правителството, особено с изборите на регулаторите. Очевидно е, че от Движението за права и свободи не искат да имат министри на първа линия, но винаги има лица, които се свързват по някакъв начин с ДПС", смята Борислав Ангелов.
Той остава скептичен към идеята Движението да функционира с двама съпредседатели. Според него този завой в ДПС е свързан с геополитическата обстановка.
Що се отнася до опозицията, Ангелов коментира: "За мен БСП е единствената опозиция в момента в парламента".
Избирането на конституционните съдии – свирен мач
"Избирането на конституционните съдии беше свирен мач, защото имаше много стабилно математическо мнозинство в парламента. Още когато тръгна процедурата с номинациите, беше ясно, че те няма да се пропукат. Нямаше никаква интрига. Даже не видях и голяма изненада в номинациите. Очевидно е, че Бойко Борисов иска да обнови по някакъв начин парламентарната група в лицето на водача й. От друга страна – наистина Десислава Атанасова отива в политическа пенсия, като конституционен съдия тя отстъпва встрани от политиката. Вероятно това може да е свързано и с предстоящата ротация, с избора на Мария Габриел за премиер. Прокарва се тезата, че между двете има напрежение, може да има и някаква женска ревност", коментира още Ангелов.
Тестът "Евроизбори" и Никола Минчев в пенсия?
Според политолога предстоящите европейски избори няма да бъдат големият тест за управляващото мнозинство.
"Очевидно е, че в "Продължаваме Промяната" -"Демократична България" текат някакви процеси. Изглежда има някакво напрежение. В даден момент ДБ може да предпочете да развали коалицията. С Никола Минчев нещата са много интересни. В крайна сметка стана ясно, че той може да оглави листата на ПП за евроизборите. За мен това е пращане в политическа пенсия и изтласкване от българската политическа сцена. Много е трудно да се върнеш от европейския на българския политически терен. Понякога дори е невъзможно", коментира още Борислав Ангелов.
Кризата в СОС
"Който направи компромис в Столичния общински съвет, ще загуби много. Всеки един елемент в ситуацията, която върви в момента, е в полза на Бойко Борисов. Не виждам как може вече да има някакво взаимоотношение с БСП и "Възраждане", мина се линията с Паметника на съветската армия", смята политологът.