Макар пазарите да се поуспокоиха малко в последната седмица, на мен ми се струва, че пренебрегват геополитическите сигнали, които идват от Близкия изток. Това каза в рубриката "Парите ви на фокус с БФБ", по Радио "Фокус" финансовият анализатор Борис Петров . "Геополитическото напрежение не спада, напротив. От Обединените арабски емирства сериозно предупреждават за потенциална ескалация в Близкия изток. Вчера и онзи ден видяхме реакцията на Йемен, а днес предстои изказване на лидера на "Хизбула“, която е много вероятно да е следващият участник във войната от Ливан", добави Петров.  

По думите му, очакванията са били за по-бърза ескалация, но под повърхността продължава да тлее и нараства. Това касае основно цените на петрола, тъй като говорим за регион, който е свързан с петрола. Ключовият регион там е Ормузкият проток.

Според него, пазарите очакваха по-сериозна ескалация в региона. Тя се случва, но не толкова бързо. Затова те се поуспокоиха. Това е и една от причините за скока в акциите, който наблюдаваме в последните няколко дни.  

Петров обясни още, че водещ показател при акциите е доходността по облигациите на САЩ, която започна да спада. "Според мен, това е само корекция, защото реално погледнато конфликтът в Близкия изток е силно обвързан и с доходността по облигации, тъй като реално погледнато САЩ имат нужда да финансират втора война, освен тази в Украйна. Обикновено при сегашния гигантски бюджетен дефицит, който са отворили САЩ, допълнителни разходи означават допълнителен дълг. Допълнителен дълг означава ръст на доходността по облигациите. Ръстът на доходността по облигациите обикновено въобще не е добра новина за пазара на акции. Ние наблюдавахме това в последните три месеца, когато доходността пълзеше нагоре, достигна най-високите си стойности за последните 16 години и акциите съответно регистрираха три поредни месеца на спад. Очаквам известно оживление при акциите поне, но не смятам, че това ще бъде дългосрочно, и по-скоро ще изглежда като капан за бикове, отколкото като дългосрочна тенденция", добави Борис Петров.  

"Петролните компании са алтернатива на целия пазар. Това е доста високорискова опция. В началото на годината пазарите бяха свръх спокойни и това го показваше индексът на волатилността, който се задържаше много дълго време на високи нива, което е нетрадиционно. Той експлодира преди няколко седмици и сега отново имаме успокоение, което според мен е просто затишие преди следващата вълна на експлозия на волатилността. Ако човек няма опит на тези пазари, ситуацията е наистина доста сложна", прогнозира анализаторът. 

Чуйте цялото интервю с Борис Петров в прикачения аудиозапис.