Приет е нов Национален консенсус за диагностика и лечение на множествена склероза, който дава възможност да бъдат лекувани и пациенти с по-тежка инвалидизация – до шеста степен, а не както преди - до четвърта степен. 

"Проведе се за първи път в България национален форум за хората с диагноза множествена склероза. НЗОК се е съгласила по европейските модели пациентите в България да получават лечение с по-висока степен на инвалидизация. Ако до момента между 20 и 30% са получавали терапия, то той ще бъде увеличен, тъй като имаше ограничения и пациентите оставаха без терапия. Аз също съм от тези пациенти", заяви председателят на Фондация "Множествена склероза – Заедно към върха" Здравка Цветарска в ефира на Bulgaria ON AIR.

Терапията отлага инвалидизацията

Сега пациентите ще имат възможността да получат лечение от новите терапии, които са максимално разработени, увери тя.

"Това не са терапии, които лекуват, а такива, които помагат на пациентите да се отложи във времето инвалидизацията. Касата също налагаше ограничения на пациентите. Лекарствата биват два вида - от първа и втора линия, и за да получи пациент лекарство от втора линия, първо трябваше да приеме поне през две лекарства от първа, което забавя пациента. Сега вече той веднага ще може да мине към терапия от втора линия", добави Цветарска за Bulgaria ON AIR.

Пациентите ще получат помощни средства



По думите ѝ най-новите терапии помагат и за възстановяване на дефицити. 

"Миналата година стартирахме проекта и в един момент го спряха. Това са помощни средства за вертикализиращи колички и достъпност на средата. Кандидатстваха над 5000 души, което е прецедент. По този начин хората ще могат и да работят. Надявам се да си спазят обещанието, че всички, които са кандидатствали, ще получат своите високотехнологични помощни средства", изтъкна гостът.

Според Цветарска България е на световно ниво в лечението на болестта. 

"В света най-малкият заболял е на 2 години, а в България е на 6 години. Към момента няма превенция за това заболяване. Стресът оказва голямо влияние за отключването на болестта. Специалистите са малко, пациентите са много", коментира тя.