Болниците: Без спазване на законите и адекватно финансиране не може да се постигне достойно заплащане на медиците
©
Асоциация на университетските болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Сдружение на общинските болници в България, Българска болнична асоциация и Национално сдружение на частните болници алармират, че в предоставения за обсъждане Проект има текстове, които противоречат на действащото българско законодателство и не могат и не следва да фигурират в разглеждания документ. В същото време сдруженията заявяват, че са готови за диалог и ще подкрепят всяко решение за модерно европейско здравеопазване.
Предвидените в Проекта клаузи относно разходите на лечебните заведения за персонал, техният дял от приходите от НЗОК, съотношението между минималното и максималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти, "началните основни месечни заплати“ за категориите персонал излизат извън предметния обхват на националния рамков договор, посочен изчерпателно в чл. 55 от Закона за здравното осигуряване.
"С предлаганите текстове е нарушен принципа на сключване на трудовия договор и определяне на неговото съдържание съгласно разпоредбите на чл. 66 ал.1 от Кодекса на труда и принципа на свободното договаряне на други условия на трудовия договор, за които не може да има задължителни правила в други нормативни актове“, посочват болничните асоциации до институциите.
В становището пише още, че текстовете в Проекта, ограничаващи правото на възмезден труд на медицинските специалисти, заемащи едновременно две ръководни длъжности в две различни структури - болнична и академична, противоречат на императивните правни норми.
Ограничава се правото на възмезден труд, което е основно човешко право, гарантирано от Конституцията на Република България, от конвенциите на Международната организация на труда и от много други документи, ратифицирани от нашата страна, включително - Всеобща декларация за правата на човека, Международния пакт за икономически, социални и културни права, Европейската социална харта и Хартата на основните права на Европейския съюз.
Болниците алармират, че е незаконосъобразно да се поставя БЛС в хипотеза да договаря заплати, които се изплащат от трети лица – самите работодатели. Законодателят не е делегирал такива права на страните по НРД.
Болничните сдружения категорично заявяват, че подкрепят принципното увеличение на заплатите в сектор здравеопазване.
"Такова е необходимо по много причини, сред които справяне с кадровата криза и адекватна реакция на ускоряващата се инфлация, която по официални данни е 10% на годишна база през февруари, а за цялата 2022 г. се очаква да е около 13%. Българските медици заслужават да получават достойно възнаграждение за труда си, което сме заявявали многократно и в този смисъл сме готови да подкрепим Правителството, в желанието му, което отдавна е и наша цел“, казват от болниците. Според лечебните заведения без драстично увеличение на средствата за здравеопазване като дял от БВП, близки до нивата в ЕС, не могат да се осигурят такива възнаграждения, каквито се предлагат.
За пореден път има риск болниците да бъдат оставени без достатъчен ресурс, но със задължение да пренасочат по-голямата част от приходите си към фонд работна заплата. Това крие огромни рискове за пациентите поради невъзможност за покриване на разходи, свързани с консумативи, лекарства и т.н.